ویتنام در دریای جنوبی چین مانور نظامی برگزار کرد

حق نشر عکس AP
Image caption برای دومین هفته متوالی در هانوی، پایتخت ویتنام، در اعتراض به چین تظاهرات شده است

در شرایطی که تنش بین چین و ویتنام بر سر آب‌های ساحلی مورد مناقشه دو کشور در دریای جنوبی چین، ادامه دارد، ویتنام در یک مانور دریایی نظامی در منطقه، از مهمات جنگی استفاده کرده است.

یک افسر نیروی دریایی ویتنام گفته است که تمرین‌های نظامی "همیشگی و عادی" در اطراف یک جزیره کوچک (هون اونگ) برگزار می‌شود و این تمرین‌ها "هیچ ربطی به حوادث اخیر با چین ندارد."

این جزیره در حدود ۴۰ کیلومتری خاک ویتنام، در محدوده آب‌های ساحلی این کشور و خارج از منطقه مورد مناقشه آن با چین قرار دارد.

اولین بخش از این مانور ۹ ساعته در روز انجام می‌شود و مرحله دوم که قرار است شش ساعت طول بکشد، در طول شب انجام خواهد شد.

ریچارد هاروی، خبرنگار حوزه آسیای جنوب‌شرق در بی‌بی‌سی، با اشاره به اظهارات مقامات رسمی ویتنام که این مانور را تمرینی معمولی خوانده‌اند، می‌گوید که مانورهای نظامی معمولا تا این حد عمومی نمی‌شوند و مانور اخیر ویتنام هم از نظر زمانی، در موقعیت حساسی انجام می‌شود.

دولت چین هنوز رسما به این مانور نظامی واکنش نشان نداده است، ولی یک روزنامه که تحت کنترل حزب کمونیست چین است، این تمرین را نمایشی نظامی خوانده است که برای تحریک چین انجام می‌شود.

منطقه‌ای در دریای جنوبی چین سال‌ها مورد مناقشه ویتنام و چین بوده، ولی تنش بین دو کشور در چند هفته اخیر افزایش یافته است.

دولت ویتنام ماه گذشته چین را متهم کرد که کابل‌های یک کشتی اکتشاف نفت این کشور در منطقه را قطع کرده است.

هفته گذشته هم در گزارش مشابهی، مقامات رسمی ویتنام گفتند که یک قایق ماهیگیری چینی "عمدا" به کابل‌های اکتشافی یک کشتی دیگر ویتنامی "برخورد کرده است."

مقامات چین هم گفته‌اند که روز پنجشنبه گذشته، قایق‌های ماهیگیری چینی در دریا مورد تعرض قرار گرفته‌اند و کشتی‌های نظامی ویتنام آنها را تعقیب کرده‌اند.

وزیر امور خارجه چین گفته است که "تور ماهیگیری یکی از قایق‌های چینی به کابل‌های یک کشتی اکتشاف نفت ویتنام –که به طور غیرقانونی در منطقه فعالیت می‌کرد- گیر کرده و برای بیش از یک ساعت به دنبال آن کشیده شده است تا سر انجام آزاد شده است."

دولت چین، ویتنام را به "نقض شدید" حق حاکمیتش متهم کرده و هشدار داده است که با "تمام اقدامات تهاجمی" برخورد می‌کند.

برای دومین هفته، تظاهرکنندگان در هانوی، پایتخت ویتنام، دست به اعتراض زده و از چین خواسته‌اند تا از آب‌های ساحلی ویتنام خارج شود.

به طور معمول در ویتنام اجازه تظاهرات داده نمی‌شود، ولی به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، به نظر می‌رسد مقامات این کشور اجازه می‌دهند اعتراض‌های مرتبط با دریای جنوبی چین در ویتنام انجام شود.

کشورهای فیلیپین، مالزی، برونئی، تایوان، چین و ویتنام مدعی حاکمیت در بخش‌هایی از دریای جنوبی چین هستند. این منطقه از مسیرهای مهم کشتی‌رانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که سرشار از منابع طبیعی است.

مطالب مرتبط