'شرایط وخیم پناهجویان سوری در مرز ترکیه'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فعالان سیاسی در سوریه می گویند نیروهای دولتی در نزدیکی مرز این کشور با ترکیه، به روستاهای واقع در شرق شهر جسرالشغور حمله کرده اند.

ارتش روز یکشنبه کنترل این شهر را که صحنه ناآرامی های ضد دولتی بود، در دست گرفت.

عملیات ارتش موجب شده تا شهروندان سوریه به سوی مرز ترکیه فرار کنند.

با ادامه ناآرامی ها، آمریکا بار دیگر از دولت سوریه خواسته تا از سرکوب معترضان خودداری کند.

خبرنگار بی بی سی که در منطقه مرزی است می گوید برخی از پناهندگان از بی رحمی های ارتش در برخورد با مردم در شهر جسرالشغور خبر داده اند.

او می گوید هنوز گروه زیادی از مردم منتظر عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه هستند و شرایط زندگی این گروه از مردم، وخیم تر از شرایط زندگی افرادی است که موفق به عبور از مرز شده اند.

حرکت تانک ها به سوی شهرهای معترض

حق نشر عکس AFP
Image caption طی روزهای اخیر هزاران شهروند سوریه برای حفظ جان خود، از مرز با ترکیه عبور کرده و وارد خاک این کشور شده‌اند

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید تانک های ارتش سوریه در حال حرکت به سوی شهرها و روستاهای واقع در مناطق مرزی سوریه با عراق و ترکیه هستند.

فعالان سوری از حرکت نیروهای ارتش به سوی شهر معره نعمان، واقع در جنوب شرق این کشور هم خبر داده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که تظاهرکنندگان ضد دولتی در این شهر به ساختمان های دولتی و مراکز امنیتی حمله کرده اند.

یک فعال حقوق بشر سوری به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که تانک های ارتش به سمت شهر دیر الزور در شرق در نزدیکی مرز عراق هم حرکت کرده اند.

برخی تحلیلگران می گویند دولت بشار اسد با این اقدامات می خواهد مانع از آن شود که مخالفان، پایگاهی برای فعالیت های خود ایجاد کنند.

احتمالا نگرانی دولت از تکرار وضعیت لیبی است که در آن، مخالفان مسلح توانسته اند کنترل بخشی از کشور را در دست بگیرند و می کوشند با عملیات نظامی، معمر قذافی، رهبر لیبی را سرنگون کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

تحولات سوریه درحالی گزارش می شود که بر شمار پناهندگان سوری که به دلیل ناآرامی ها از محل سکونت خود فرار می کنند، افزوده شده است.

طی روزهای اخیر هزاران شهروند سوریه برای حفظ جان خود، از مرز با ترکیه عبور کرده و وارد خاک این کشور شده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که نزدیک به هفت هزار نفر تا کنون وارد ترکیه شده اند و تعداد زیادی نیز در نزدیکی مرز با ترکیه، چادر زده اند.

از ماه مارس امسال، تظاهرات گسترده ای علیه حکومت بشار اسد در سوریه شکل گرفته است و دولت این کشور نتوانسته مانع از گسترش ناآرامی به سایر نقاط کشور شود.

مقام های سوری ناآرامی های این کشور را به توطئه کشورهای خارجی نسبت داده اند.

مطالب مرتبط