دیدار پرزیدنت مدود یف از ازبکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه را در فرودگاه تاشکند همتای ازبکش استقبال کرد

شام گذشته دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه در یک دیدار کاری وارد تاشکند شد و با همتای ازبک خود روند همکاریهای میان روسیه و ازبکستان و مسائل امنیت منطقه را بررسی کرد.

بنا به اطلاع رسانه‌های روسیه، در این دیدار در کنار همکاریهای اقتصادی، سیاسی و تجارتی ازبکستان و روسیه حوادث آفریقای شمالی در بهار سال جاری و وضع امنیتی افغانستان نیز بررسی گردیده است.

آقای مدودیف گفته است: “ما به ثبات در منطقه آسیای مرکزی علاقمند هستیم. زیرا کشورهای ما را نه تنها همکاریهای اقتصادی و تجارتی، بلکه رابطه‌های بشری و فرهنگی به هم می‌پیوندد. روسیه و ازبکستان را ضرور است، برای ضمانت منافع ملی این دو کشور حوادث در کشورهای همسایه رخداده را بررسی کنند.”

این دیدار در آستانه جلسه سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در قزاقستان انجام شده و به گفته کارشناسان، به تحولات سیاسی در کشورهای عرب ربط داشته است.

دانیل کیسل اف، سردبیر سایت اینترنتی “Fergana.ru” به بخش روسی بی بی سی گفته است: “اسلام کریم اف از انقلابهای اخیر در جهان جداً نگران بوده و به متکا نیاز دارد. او خوب می‌داند، این گونه متکا را تنها از متفقان خود در سازمان همکاریهای شانگهای دریافت خواهد کرد.”

به اعتقاد آقای کیسل اف، دیدار آقای مدودیف از تاشکند نشانه در تنهایی نگذاشتن ازبکستان خواهد بود.

در همین حال، کارشناسان می‌گویند که رهبر ازبکستان در طول حکومت ۲۰ ساله خود مکرراً برای از تحت نفوذ روسیه خارج شدن تلاش کرده است و از این لحاظ، در صورت بروز ناآرامیها در ازبکستان او به کمک واقعی روسیه امید بسته نمی‌تواند.

اسلام کریم اف از پیوستن به ساختارهایی که به ابتکار کرملین در حدود سابق اتحاد شوروی تأسیس شده بودند، خودداری کرده است. از جمله، از صفوف سازمان همکاریهای اقتصادی اورواسیا خارج شده و در تأسیس اتحاد گمرکی شرکت نکرده است.

از سوی دیگر، ازبکستان به اتحاد گرجستان، اوکراین، آذربایجان و مولداوی که اتحادی ضد روسی محسوب می‌شد، شامل شده بود.

به گفته خبرنگاران رسانه‌های روسیه، جانب ازبکستان از روسیه خواسته است، تا در این دیدار خبرنگاران رسانه‌های خارجی مقیم مسکو رئیس جمهوری را همراهی نکنند.

طبق گزارشهای رسیده از شهر تاشکند ملاقات دمیتری مدود یف و اسلام کریم اف پشت درهای بسته گذشته و انعکاس این دیدار به عهده شبکه‌های رسمی تلویزیونهای ازبکستان و روسیه وا‌گذار شده است.

قرار است، فردا، ۱۵ ژوئن، رؤسای جمهوری ازبکستان و روسیه در جلسه سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در شهر آستانه قزاقستان شرکت کنند.

ضمناً، تبادل کالا میان این دو کشور در سال گذشته ۶.۴ میلیارد دلار را تشکیل داده است که این رقم در مقایسه‌به نشاندادهای سال ۲۰۰۹ یک و نیم برابر بیشتر بوده است.

در تصور کشورهای غربی، ازبکستان با فساد، شکنجه، نقض حقوق بشر و استفاده نیروی اجباری در پرورش پنبه توأم است.

مجله “Newsweek” در ماه آوریل سال جاری اسلام کریم اف را در کنار معمر قذافی، آلکساندر لوکاشنکو، کیم چِن ایر و رابرت موگبه به فهرست رهبران مستبد شامل کرده بود.

دیدار رئیس جمهور روسیه از ازبکستان در حتلی صورت می گیرد که روابط این کشور با کشور همسایه تاجیکستان و از متفقان دیگر روسیه بر سر چه گونگی استفاده از ذخایر آب منطقه به سردی گرائیده است و روسیه را با سیاست کج دارو مریز رو به رو کرده است.