'آمریکا به کسانی که به اجبار عقیم شدند خسارت بدهد'

حق نشر عکس Other
Image caption 'آنها نه تنها در حق من مرتکب گناه شده اند بلکه در حق خدا هم گناه کرده اند'

در برنامه ای موسوم به جنبش "بهسازی ژنتیکی" که در دهه هفتاد میلادی در آمریکا به اجرا درآمد، بیش از شصت هزار آمریکایی عقیم شدند در حالیکه بسیاری از آنها نمی خواستند عقیم شوند.

هدف از معرفی و اجرای این برنامه - که در سال ۱۹۷۹ متوقف شد - جلوگیری از زاد ولد در میان مردمان فقیر و تولد کسانی بود که دچار اختلالات روانی بودند.

اکنون، بعد از چند دهه، یکی از ایالات آمریکا در صدد برآمده است به قربانیان این برنامه غرامت بپردازد.

در سال ۱۹۶۸، همسایه "اییلین ریدیک" پس از تجاوز تجاوز جنسی به او، تهدیدش کرد که اگر در این باره چیزی بگوید او را خواهد کشت.

اییلین، که فقط سیزده سال سن داشت، فرزند والدینی خشن و کودک آزار بود و در شهرک بسیار فقیرنشین وینفال در ایالت کارولینای شمالی زندگی می کرد.

وقتی زمان زایمان رسید، او یک بار دیگر مورد تعرض قرار گرفت.

یک مددکار اجتماعی که عقیده داشت اییلین کند ذهن است نام او را به هیئت امنای برنامه بهسازی ژنتیکی داد تا برای عقیم کردنش تصمیم گیری کند.

مقامات مربوطه هم مادربزرگ بیسواد اییلین را وادار کردند پای ورقه مجوز عقیم کردن او را انگشت بزند و به اصطلاح با این موضوع موافقت کند.

اییلین می گوید پزشکان بعد از انجام عمل جراحی سزارین و متولد شدن نوزاد، او را مثل یک "خوک اخته" عقیم کردند.

تقریبا چهار دهه بعد از آن که برنامه بهسازی ژنتیکی برچیده شد، دولت آمریکا گروهی را مامور ردیابی ۲۹۰۰ قربانی به جای مانده از این برنامه کرد.

این گروه امیدوار است ماجراهای این افراد را مکتوب و نهایتا به دولت پیشنهاد کند که به آنها خسارت بدهد.

در عین حال، با توجه به رکود اقتصادی که باعث شده دولت آمریکا بسیاری از هزینه های خود را کاهش دهد، معلوم نیست که مقامات دولتی با این موضوع موافقت کنند.

"لری وامبل"، از نمایندگان مجلس محلی در ایالت کارولینای شمالی می گوید: "من می دانم که نمی توانم خطایی که را که صورت گرفته تغییر دهم اما دست کم می توانم در مورد جبران آن کاری کنم. امیدوارم جهان بداند که مقامات ایالتی در آن زمان چه برنامه وحشتناکی را در مورد هزاران پسر و دختر جوان به اجرا درآوردند."

جنبش عقیم سازی در آمریکا بخشی از تلاش جامع تری بود که برای پاکسازی جمعیت از افراد به اصطلاح نامطلوب به اجرا درآمد.

در آن زمان، آمریکا برای چند دهه قوانین سختگیرانه ای را به کار گرفته بود تا آمیزش نژادی و همچنین مهاجرت از اروپای شرقی، مهاجرت ایرلندی ها، یهودیان و ایتالیایی ها را مهار کند و برنامه بهسازی ژنتیکی هم جنبه ای از دیدگاه حامی چنین مقرراتی بود.

آغاز برنامه عقیم کردن بخشی از جمعیت در سال ۱۹۰۷ و از ایالت ایندیانا آغاز شد و سرانجام، سی و دو ایالت قوانینی را وضع کردند که اجازه می داد مسئولان دستور عقیم کردن افرادی را صادر کنند که به نظر آنان، برای زاد و ولد مناسب نبودند.

جانیان و نوجوانانان بزهکار، زنانی که به اصطلاح انحراف جنسی داشتند، مردان همجنسگرا، مردمان فقیر تحت پوشش مالی دولت، افرادی که اختلال روانی داشتند یا دچار بیماری صرع بودند از قربانیان این برنامه بودند.

در برخی از ایالت ها، مجریان برنامه بهسازی ژنتیکی بیشتر دنبال یافتن آمریکاییان آفریقایی تبار و یا آمریکاییان از نژاد لاتین بودند.

محققان می گویند اگرچه اجرا کنندگان برنامه عقیم سازی آن را اقدامی اختیاری و داوطلبانه قلمداد می کردند، اما در واقع این برنامه اجباری بود.

در حالی که اغلب ایالت ها دستور داده بودند که این برنامه فقط در مورد زندانیان و بیماران اجرا شود، مقامات کارولینای شمالی اجازه داده بودند که مردم عادی - معمولا مددکاران اجتماعی - هم اجازه تسلیم درخواست عقیم کردن قرد یا افرادی را ارائه دهند.

مقامات بهداشتی آمریکا تخمین زده اند که از هزار و صد و ده نفر مرد و ۶ هزار چهارصد و هجده زنی که در بین سالهای ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۴ در کارولینای شمالی عقیم شدند حدود ۲۹۰۰ نفر هنوز زنده اند.

در سال های اخیر، بسیاری از ایالت های آمریکا این میراث فراموش شده خود را بار دیگر به یاد آورده ند - که البته بیشتر ناشی از کنجکاوی مطبوعات بوده است - و رسما از قربانیان و بازماندگان آنهایی که درگذشته اند، عذرخواهی کرده اند.

کارولینای شمالی هم در سال ۲۰۰۳ از قربانیان این برنامه عذرخواهی کرد اما "پل لومباردو" به یک پوزش خواهی ساده رضایت نمی دهد و به دنبال گرفتن خسارت مالی برای این افراد است.

کارولینای شمالی به اییلین ریدیک پرداخت خسارتی به مبلغ بیست هزار دلار را پیشنهاد کرده است اما او این پیشنهاد را توهین آمیز می داند.

خانم ریدیک، که در حال حاضر در آتلانتا زندگی می کند، می گوید: "من خیلی عصبانی هستم. خداوند گفته که بارور شوید و تکثیر کنید. آنها نه تنها در حق من، بلکه در حق خداوند هم مرتکب گناه شده اند."