افزایش نگرانی در مورد امنیت مسلمانان میانه رو در داغستان

مقصود صادقف حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption آقای صادق اف که ریاست مرکز مطالعه الهیات و روابط بین الملل را برعهده داشت، تلاش می کرد با ترویج "تحصیلات خوب" به مقابله صلح آمیز با افراط گرایی اسلامی کمک کند

قتل یک روحانی مسلمان در منطقه داغستان روسیه باعث افزایش نگرانی ها در مورد امنیت مسلمانان میانه رو در این منطقه شده است.

به گفته بازرسان، مردان مسلح ناشناس در روستای میخایوکا در شمال داغستان، آشورلاو قربانف را در نزدیک مسجدی که او امام جماعت آنجا بود، به ضرب گلوله به قتل رساندند.

این حمله چند روز بعد از قتل یک دانشگاهی مسلمان به نام مقصود صادق اف در مخچ قلعه، مرکز منطقه داغستان صورت می گیرد.

آقای صادق اف که از سال ۲۰۰۳ ریاست مرکز مطالعه الهیات و روابط بین الملل را برعهده داشت، تلاش می کرد تا با ترویج "تحصیلات خوب" به مقابله صلح آمیز با افراط گرایی اسلامی کمک کند.

یکی از پروژه های مسلمانان صوفی ای که در این مرکز پژوهش می کردند، تهیه ترجمه جدیدی از قرآن به زبان روسی بود.

تصور می شود اسلامگرایان جدایی طلب مسئول حملات به روحانیون میانه رو باشند.

در ماه آوریل نیز دو روحانی دیگر به ضرب گلوله کشته شدند و ناظران می گویند بین ۱۳ تا ۵۰ نفر از رهبران مذهبی مسلمانان در سالهای اخیر در حملاتی خشونت آمیز در شمال قفقاز به قتل رسیده اند.

الکسی ملاشنکو، یک تحلیلگر سیاسی آشنا به مسایل داغستان به سایت خبری مسکو نیوز گفت جامعه مسلمانان در شمال قفقاز با جنگی داخلی مواجه شده است.

او افزود کسانی که "هدف اسلامگرایان افراطی قرار می گیرند، از قدرتمندترین، پرنفوذترین و تحصیلکرده ترین اعضای جامعه مسلمانان سنتی هستند."

از سال ۱۹۹۹ که پیکارجویان در داغستان با حمایت جنگجویانی از جمهوری چچن نبردی برای مقابله با کنترل روسیه در منطقه را آغاز کردند، داغستان صحنه شورشهای اسلامگرایان بوده است.