راهپیمایی هزاران نفر از طرفداران اسد در دمشق

پناهجویان سوری در اردوگاهی در ترکیه حق نشر عکس AP
Image caption در هفته گذشته بیش از ۸۰۰۰ نفر از ساکنان جسر الشغور برای در امان ماندن از عملیات نظامی ارتش در این شهر به ترکیه گریخته اند

هزاران نفر از حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه همزمان با ادامه سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی، در دمشق دست به راهپیمایی زدند.

تظاهرکنندگان تصاویری از بشار اسد را در دست داشتند و پرچم عظیمی از سوریه به طول بیش از دو کیلومتر را در سطح شهر گستردند.

در همین حال با گذشت سه روز از حمله ارتش سوریه به شهر جسرالشغور و تسلط مجدد دولت بر شهر، مقامات سوریه از مردم جسرالشغور خواسته اند که به این شهر بازگردند.

مقامات سوریه می گویند که وضعیت شهر تدریجا به حال عادی برمی گردد، اما می افزایند که واحدهای ارتش هنوز در تپه های اطراف شهر در تعقیب "پیکارجویان" هستند.

همزمان گزارش شده که سربازان و تانکهای ارتش برای حمله به شهر معرت النعمان آماده می شوند.

دولت سوریه همچنین نسبت به انتقادات اتحادیه عرب از اقداماتش، واکنشی شدید نشان داده است.

نا آرامی ها در سوریه نخست در جنوب این کشور آغاز شد و بعد تدریجا به شمال و نقاط نزدیک مرز ترکیه کشیده شد. اکنون نیز احتمال می رود که این ناآرامی ها به طرف شرق و اطراف مرز عراق گسترش پیدا کند.

این ناآرامی های گسترده حکومت بشار اسد را با چالشی مواجه کرده که در طی ۴۰ سال گذشته که او و خانواده اش بر سوریه حکمفرمایی می کردند، سابقه نداشته است.

'عملیات محدود'

در طی هفته گذشته بیش از ۸۰۰۰ نفر از ساکنان جسر الشغور واقع در شمال غربی سوریه برای در امان ماندن از عملیات نظامی ارتش در این شهر به ترکیه گریخته اند.

دولت سوریه می گوید هدف این عملیات مقابله با "گروههای مسلح" است.

ارتش سوریه در بیانیه ای گفته که واحدهای نظامی همچنان در تپه های اطراف جسرالشغور در تعقیب "بقایای گروههای تروریستی مسلح" هستند.

اما در عین حال مقامات دولت می گویند که وضعیت شهر تدریجا عادی می شود و مردم هم در حال بازگشت به خانه هایشان هستند. این مقامات سایر ساکنان جسرالشغور را هم که از شهر خارج شده اند، ترغیب کرده اند که به محل زندگیشان بازگردند.

دولت سوریه می گوید که از کمیته بین المللی صلیب سرخ در خواست کرده تا با برقراری تماس با طرف ترک، امکان بازگشت شهروندان سوریه را فراهم کند.

همزمان مقامات سوریه اعلام کرده اند که در حال تدارک یک "عملیات نظامی محدود" برای برقراری مجدد امنیت در شهر معرت النعمان واقع در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی جسر الشغور هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت سوریه می گوید هدف این عملیات مقابله با "گروههای مسلح" است

گزارش شده که تانکها و سربازان ارتش به سمت این شهر که صحنه تظاهرات ضد دولتی گسترده ای بوده، حرکت کرده اند.

رسانه های دولتی سوریه هم گزارش داده اند که بعضی از ساختمانهای دولتی و نهادهای امنیتی مورد حمله قرار گرفته اند.

گزارش شده که بسیاری از ساکنان شهر ۱۰۰ هزار نفری معرت النعمان پیش از آغاز عملیات نظامی در این شهر محل زندگی خود را ترک کرده اند.

فعالان مخالف دولت می گویند که ارتش سوریه واحدهای خود را در دو شهر در استان شرقی دیر الزور در نزدیکی مرز عراق مستقر کرده اند.

' خطرناک و نگران کننده'

در بیانیه مطبوعاتی که روز سه شنبه منتشر شد، یوسف احمد، نماینده سوریه در اتحادیه عرب، از موضع "جانبدارانه" عمرو موسی، دبیر کل این اتحادیه ابراز "شگفتی" کرد.

آقای موسی روز دوشنبه وضعیت سوریه را "خطرناک و نگران کننده" توصیف کرده بود. او همچنین نسبت به آمار بالای تلفات و فرار پناهجویان به ترکیه ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال یک گزارش جدید سازمان ملل متحد در مورد ناآرامی ها در سوریه، حاکیست که در طی سه ماه گذشته، حداقل ۱۱۰۰ نفر کشته و تا ۱۰ هزار نفر دستگیر شده اند.

این گزارش بر اساس اظهارات گروههای مدافع حقوق بشر سوری و همچنین پناهجویانی که از سوریه گریخته اند، تهیه شده است.

به گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان سوریه به کشورهای همسایه گریخته اند.

مطالب مرتبط