حمله مردان مسلح به شهر حوطه در جنوب یمن

جنگجویان قبیله ای در یمن حق نشر عکس ap
Image caption راهپیمایی ها صلح آمیز در یمن در ماه جاری به خشونت کشیده شد و در پایتخت درگیری هایی میان نیروهای دولتی و جنگجویان قبیله ای در گرفت

دهها مرد مسلح به ساختمانهای دولتی در شهر حوطه، واقع در جنوب یمن حمله کرده اند.

در جریان درگیری شدیدی که به دنبال این حمله رخ داد، یک مامور پلیس کشته شد.

حمله جسورانه این مردان مسلح که در ساعات اولیه بامداد رخ داد، بعد از آن صورت می گیرد که کنترل دو شهر زنجبار و جعار در جنوب یمن، از دست دولت مرکزی خارج شد.

مقامات یمن می گویند شبکه القاعده از خلا قدرتی که به دنبال ماهها اعتراضات مخالفان علی عبدالله صالح، رییس جمهوری کشور بوجود آمده، سوء استفاده می‌کند.

اما مخالفان می گویند این ادعائی ساختگی است که مقامات یمن به منظور جلب حمایت کشورهای غربی مطرح می کنند.

آقای صالح که حدود ۳۳ سال در مقام رئیس جمهور قدرت را در یمن در اختیار داشته، اکنون برای مداوای جراحتی که ماه پیش متحمل شد، در عربستان سعودی بسر می برد.

او بر اثر اصابت یک راکت با ساختمان مقرش در صنعا، پایتخت یمن مجروح شد.

یمن از ماه فوریه شاهد راهپیمایی های گسترده ای در مخالفت با حکومت این کشور بوده است.

این راهپیمایی ها که برای چندین ماه عمدتا به شکل صلح آمیز برگزار می شدند، در ماه جاری به خشونت کشیده شد و در پایتخت درگیری هایی میان نیروهای دولتی و جنگجویان قبیله ای در گرفت.

بیش از ۲۰۰ نفر در جریان این درگیری ها کشته شدند.

عربستان سعودی و شورای همکاری خلیج فارس اعلام آمادگی کرده اند تا برای یافتن یک راه حل صلح آمیز برای بحران یمن، میانجیگری کنند، اما این تلاشها تاکنون بی نتیجه مانده است.

در همین حال گزارشهای رسیده از آمریکا حاکیست که سازمان اطلاعات مرکزی این کشور، سیا، آماده می شود تا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، افرادی را که تصور می شود اعضای القاعده هستند، هدف قرار دهد.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد که هواپیماهای بدون سرنشین سیا به هواپیماهای بدون سرنشینی که ارتش آمریکا در یمن به کار می گیرد ملحق خواهند شد.

هرچند همکاری ارتش آمیکا با نیروهای یمنی به دلیل ناآرامی های سیاسی در آن کشور، دچار اخلال شده است.

مطالب مرتبط