شکایت ده نماینده کنگره از اوباما به خاطر جنگ لیبی

لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption کاخ سفید می گوید عملیات نظامی در لیبی با قانون اختیارات جنگی منطبق است

کاخ سفید اعلام کرده است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای ادامه حضور این کشور در عملیات ناتو در لیبی به مجوز کنگره نیاز ندارد.

همزمان با بالا گرفتن انتقادهای رهبران جمهوری خواه کنگره، کاخ سفید با انتشار یک سند ۳۲ صفحه ای اعلام کرد رئیس جمهوری از اختیار قانونی برای صدور فرمان حمله به لیبی برخوردار بوده است.

کاخ سفید اعلام کرد: "رئیس جمهوری بر این باور است که عملیات نظامی حاضر در لیبی با قانون اختیارات جنگی منطبق است و طبق قانون نیازی به مجوز کنگره ندارد."

این در حالی است که منتقدان آقای اوباما در کنگره از او در این باره توضیح خواسته اند و ده نفر از اعضای دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان از رئیس جمهوری به خاطر نقض قوانین آمریکا به یک دادگاه فدرال شکایت کرده اند.

بر اساس قانون "اختیارات جنگی" آمریکا، در صورتی که رئیس جمهوری بدون کسب مجوز از قانونگذاران درگیر جنگ شود، باید تا ۶۰ روز این اجازه را از آنها دریافت کند یا به درگیری پایان دهد.

این قانون یک مهلت سی روز دیگر را برای رئیس جمهوری در نظر گرفته است.

قانون اساسی آمریکا اختیار اعلام جنگ را به کنگره داده است.

اعضای کنگره آقای اوباما را متهم می کنند که این قانون را نقض کرده است زیرا مهلت ۶۰ روزه او در بیستم مه، ۲۶ روز پیش، به پایان رسیده است.

جنگ لیبی یکشنبه وارد نودمین روز خود خواهد شد.

جان بینر، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان گفته است در این روز مشخص خواهد شد آقای اوباما و دولت او قانون اختیارات جنگی را نقض کرده اند.

به گفته آقای بینر، در صورتی که دولت اوباما تا این روز از کنگره برای کسب مجوز جنگ در لیبی مجوز نخواهد یا به مشارکت در عملیات ناتو پایان ندهد، قانون را نقض کرده است.

اما کاخ سفید در گزارش خود به کنگره گفته است که آمریکا در جنگ لیبی عهده دار یک نقش پشتیبانی کننده است که در شامل تعریف "خصومت نظامی" در قانون ۱۹۷۳ نمی شود.

کاخ سفید در گزارش خود اعلام کرد عملیات نظامی آمریکا در لیبی شامل کمک به سوخت گیری هوایی جنگنده های ناتو و اجرای عملیات تجسسی است.

دولت آمریکا می گوید نظامیان این کشور درگیر نبرد مستمر و تبادل آتش فعال با نیروهای متخاصم نیستند.

شکایت نمایندگان

گروهی از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا از باراک اوباما به خاطر حمله بدون مجوز به لیبی شکایت کرده اند.

ده عضو مجلس نمایندگان آمریکا با شکایت به یک دادگاه فدرال در واشنگتن، باراک اوباما را متهم کرده اند که بدون کسب مجوز جنگ به لیبی حمله کرده است.

شکایت نمایندگان کنگره شامل رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نیز می شود.

دنیس کوسینیچ، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان هدف از شکایت به دادگاه را "دفاع از مردم آمریکا در برابر سیاست های غیرقانونی" عنوان کرد.

به گفته آقای کوسینیچ، این شکایت با هدف به چالش کشیدن سیاست هایی است که به روسای جمهوری اجازه می دهد به طور یکجانبه آمریکا را درگیر جنگ کنند.

مطالب مرتبط