سازمان ملل: سوریه حقوق اولیه شهروندان را نقض می کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پناهجویان می گویند ارتش سوریه در مناطق شمالی این کشور سیاست "زمین سوخته" را به اجرا گذاشته است

سازمان ملل متحد در گزارشی حکومت سوریه را به "نقض اصولی ترین حقوق" شهروندان این کشور متهم کرده است.

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد، نیروهای امنیتی سوریه تاکنون ۱۱۰۰ نفر از شهروندان غیرمسلح را با مهمات جنگی کشته اند.

این گزارش که به سفارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه شده است، بیانگر بازداشت گسترده مخالفان است.

به نوشته بازرسان سازمان ملل متحد حدود ده هزار نفر از معترضان به وسیله دولت سوریه بازداشت شده اند.

بازرسان این سازمان مجوز ورود به سوریه را نداشته اند و به همین علت گزارش خود را بر اساس شواهد ارائه شده به وسیله گروه های مدافع حقوق بشر و پناهجویان سوری در مناطق مرزی ترکیه تهیه کرده اند.

دولت سوریه هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده است ولی "تعجب" خود را از سخنان عمرو موسی، رئیس اتحادیه عرب درباره "خطرناک و نگران کننده بودن" اوضاع در این کشور عنوان کرده است.

تظاهرات مخالفان حکومت سوریه که سه ماه پیش در جنوب این کشور آغاز شد به مناطق شمالی و مجاورت مرز ترکیه سرایت کرده و از آنجا به سمت شرق این کشور و مرزهای عراق رو به گسترش است.

در این حال، هزاران نفر از طرفداران حکومت سوریه روز چهارشنبه برای حمایت از بشار اسد در حومه دمشق راهپیمایی کردند و یک پرچم بزرگ این کشور به طول ۲.۴ کیلومتر را حمل کردند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، بارها از سوریه خواسته است به بازرسان بین المللی اجازه ورود دهد تا آنها بتوانند اوضاع این کشور را بررسی کنند ولی حکومت بشار اسد با این درخواست مخالفت کرده است.

بر اساس گزارش بازرسان سازمان ملل متحد، حکومت سوریه برای مقابله با مخالفان از تک تیرانداز استفاده کرده و تانک های خود را در مناطق پرجمعیت مستقر کرده است.

این گزارش همچنین حکومت سوریه را به "بازداشت دسته جمعی، استفاده بیش از اندازه از قوه قهریه علیه تظاهرکنندگان، اعدام های بدون محاکمه و شکنجه معترضان" متهم کرده است.

این گزارش می نویسد دولت سوریه با محاصره شهرها مانع از انتقال غذا و دارو به شهروندان غیرنظامی شده است.

بازرسان بین المللی از ماه آوریل مشغول تهیه گزارش خود درباره وضع سوریه بوده اند. گزارش نهایی آنها وقتی منتشر خواهد شد که بتوانند از سوریه دیدن کنند.

استقرار تانک در شهرها

سوریه از شهروندان شهر شمالی جسرالشغور که در ترکیه پناه گرفته اند خواسته است به این شهر برگردند.

این درخواست سه روز پس از حمله ارتش سوریه به این شهر بیان شد.

بیشتر از هشت هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری این شهر به خاطر نگرانی از حمله ارتش به ترکیه فرار کرده اند.

دولت سوریه می گوید "سازمان های تروریستی" با قتل ۱۲۰ نظامی و مامور امنیتی در جسر الشغور سعی داشته اند این شهر را در اختیار بگیرند.

مخالفان حکومت سوریه می گویند کشته شدگان مامورانی هستند که در سرکوب معترضان تمرد کرده اند.

همزمان گزارش هایی درباره تجمع تانک ها و نظامیان سوریه در اطراف شهر معرة النعمان در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی جسر الشغور منتشر شده است.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفته است تنها ۷ هزار نفر از جمعیت ۹۰ هزار نفری این شهر در آن باقی مانده اند.

رسانه ها دولتی سوریه از حمله به ساختمان های دولتی و مراکز امنیتی در این شهر خبر داده اند.

پناهجویان می گویند ارتش سوریه در مناطق شمالی این کشور سیاست "زمین سوخته" را به اجرا گذاشته است و سربازان فراری می گویند برای ارتکاب چنین اعمالی تحت فشار بوده اند.

گروه های مدافع حقوق بشر در سوریه می گویند نزدیک به ۱۳۰۰ نفر از شهروندان غیرنظامی و ۳۴۰ نفر از اعضای نیروهای امنیتی در ناآرامی های این کشور کشته شده اند.

قدرت های اروپایی در حال تلاش برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت برای محکوم کردن سرکوب مخالفان در سوریه هستند ولی روسیه و چین با این حرکت مخالف هستند.

مطالب مرتبط