درخواست آزادی خبرنگار بی‌بی‌سی در تاجیکستان

 اورونبای عثمان اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اورونبای عثمان اف از ده سال پیش بدین سو به عنوان خبرنگار در بی بی سی فعالیت می‌کند

سرویس جهانی بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا (بی بی سی) با انتشار بیانیه ای از مقامات تاجیکستان خواسته است که اورونبای عثمان‌اف، خبرنگار بخش آسیای میانه ‌بی‌بی‌سی در ولایت سغد را آزاد کنند.

سفارت بریتانیا در تاجیکستان نیز از سرنوشت این خبرنگار اظهار نگرانی کرده و از مقامات تاجیکستان خواسته است که تعهدات بین‌المللی این کشور را مراعات کنند.

متن کامل بیانیه‌ها از قرار زیر است:

بیانیه سرویس جهانی بی بی سی

بنگاه بی بی سی از گزارش های مبنی بر بازداشت اورونبای عثمان اف، گزارشگر خود در تاجیکستان، عمیقا نگران است.

آقای عثمان اف طی ده سال اخیر در بخش آسیای میانه‌ بی بی سی فعالیت می‌کند. اهل خانواده او روز ۱۳ ژوئن پس از آن که او بعد از انجام وظیفه به منزل بر نگشت، گفتند که وی ناپدید شده است.

روز ۱۴ ژوئن ساعت ۱۲ به وقت لندن پس از آن که اعضای خانواده و همکاران وی از جستجوها ناامید شده بودند، او در منزلش پیدا شد، ولی مأموران امنیتی تاجیکستان او را همراهی می‌کردند.

اعضای خانواده او خبر دادند که در بدن وی نشانه هایی از ضرب و شتم به نظر می‌رسید.

مأموران امنیتی منزل او را تک و رو (زیر و رو) کردند و پس از انجام بازجویی او را با خود بردند.

از آن زمان به بعد او اجازه نداشته است که با خانواده‌اش در تماس باشد.

بی بی سی خبر یافت که آقای عثمان اف به داشتن ارتباط با حزب التحریر، یک گروه اسلامی ممنوع در تاجیکستان، متهم شده است. در حالی که آقای عثمان اف با تقاضای بی بی سی گزارش هایی در مورد محاکمه‌های دادگاهی و فعالیت حزب التحریر در تاجیکستان تهیه می‌کرد، بی بی سی هیچ دلیلی برای اعتماد به این اتهامات ندارد.

بی بی سی شیوه برخورد مقامات با آقای عثمان اف را به هنگام بازداشت محکوم می‌کند، به ویژه این که او اجازه استفاده از نماینده حقوقی (وکیل) را نداشته است.

بی بی سی تقاضا می‌کند که آقای عثمان اف فوراً آزاد شود.

متن بیانیه سفارت بریتانیا در تاجیکستان

سفارت بریتانیای کبیر در تاجیکستان از تقدیر خبرنگار بی بی سی اظهار نگرانی می‌نماید.

ما از خبر بازداشت و گرفتار معامله درشت گشتن اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی در شهر خجند، شمال تاجیکستان از جانب مقامات امنیتی کشور روز ۱۴ ژوئن با جرم اعضاگی به سازمان حزب التحریر اظهار نگرانی می‌نماییم.

ما از مقامات رسمی تاجیکستان دعوت نمودیم که هر چه سریعتر به این مسئله روشنی ‌اندازند.

بریتانیای کبیر در همراهی با شریکان خویش از اتحاد اروپا به حکومت تاجیکستان مهمیت آزادی وسائط اخبار عموم را در تاجیکستان تأکید می‌نمایند.

ما کوشش های حکومت تاجیکستان را در سمت تأمین امنیت و ثبات در کشور اعتراف و دستگیری می‌نماییم، ولی با اصرار تأکید می‌کنیم که حکومت تاجیکستان فعالیت خویش را در این سمت باید در اساس عهده‌داری های بین‌المللی خویش به راه ‌اندازد.