ابراز نگرانی اروپا و آمریکا از بازداشت خبرنگار بی‌بی‌سی در تاجیکستان

دنیا میاتویچ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم میاتویچ میگوید نگران است که قضیه اقای عثمان اف تلاش دیگری برای خاموش کردن صدای یک روزنامه نگاری باشد که در باره مسایلی حساس در تاجیکستان گزارش می نویسد

سازمان امنیت و همکاری اروپا و سفارت آمریکا در تاجیکستان با انتشار بیانیه هایی نگرانی خودرا از بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی در شمال تاجیکستان اظهار کرده اند.

دنیا میاتویچ، نماینده سازمان امنیت و همکاری در اروپا در امور آزادی بیان روز پنجشنبه ۱۶ ژوئِن در نامه ای به همراخان طریفی، وزیر خارجه تاجیکستان نگرانی خودرا ار "باز یک تلاش برای محدودیت آزادی" در این کشور ابراز داشته است.

در نامه خانم میاتویچ به آقای ظریفی آمده است: " هرچند ما به حق دولت تاجیکستان به مبارزه با تروریسم احترام می گذاریم ولی قضیه بازداشت آقای عثمان اف و بدرفتاری نسبت به او، از جمله محرومیت او از حق دسترسی به وکیل مدافع اسباب نگرانی ما در مورد محدودیت آزدی بیان را فراهم کرده است."

بیانیه سازمان امنیت و همکاری در اروپا

وی می افزاید:" من نگرانم که قضیه اقای عثمان اف تلاش دیگری برای خاموش کردن صدای یک روزنامه نگاری باشد که در باره مسایلی حساس در تاجیکستان گزارش می نویسد."

نماینده سازمان امنیت و همکاری در اروپا در امور آزادی بیان در نامه خود همچنین خواستار توضیح و اطلاعات بیشتری در باره قضیه های دیگر مربوط به نقض آزادی بیان در تاجیکستان، از جمله ضرب و شتم حکمت الله صیف الله زاده، تحلیلگر حزب نهضت اسلامی و بازداشت محمد یسوف اسمعیل اف، خبرنگار بازداشت شده در شمال تاجیکستان شده است که قبلا با مقامات تاجیک در میان گذاشته شده بود.

نگرانی سفارت آمریکا در تاجیکستان

سفارت آمریکا در تاجیکستان با انشار بیانیه ای از مقامات تاجیکستان خواسته است که اورون بای عثمان اف، خبرنگار بازداشت شده بی بی سی در شمال این کشوررا فورا آزاد کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر آمریکا در دوشنبه می گوید، که خبرنگاران نباید به خاطر آن چه می نویسند ضرب و شتم شوند

کنت گروس، سفیر آمریکا در تاجیکستان در بیانیه خود در باره بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه بی بی سی گفته است که مقامات بدون هیج دلیلی در باره فعالیت های غیر قانونی آقای عثمان اف نباید اورا در بازداشت نگه دارند.

وی از جمله می گوید: "سفارت در مورد بازداشت خبرنگار بی بی سی که ۱۳ ژوئِن در خجند بازداشت شده و به عضویت در حزب التحریر متهم شده است سخت نگران است."

بیانیه سفیر آمریکا در یو تیوب

سفارت آمریکا توسط این بیانیه از مقامات تاجیکستان تقاضا کرده است که در زودترین فرصت ادعاها در باره بدرفتاری کارمندان امنیتی نسبت به آقای عثمان اف را تحقیق کنند و این تحقیق باید به طور شفاف و مطابق با معیار های حقوق بشر صورت بگیرد.

کنت گروس در بیانیه ویدیویی خود که در سایت یو تیوب پخش شده است می گوید: "به باور ما خبرنگاران نباید به خاطر آن چه می نویسند ضرب و یا زندانی شتم شوند. برای همین ما تقاضا داریم که آقای عثمان اف بی درنگ آزاد ساخته شود، مگر این که شواهد معتبری در باره فعالیت های غیرقانونی وی موجود باشد."

برخی از سازمان های بین المللی مدافع آزادی بیان از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز نیز از بازداشت اورونبای عثمان اف به شدت ابراز نگرانی کرده و تصمیم گرفته اند به زودی بیانیه های در این رابطه انتشار دهند.

محرومیت از تمایس با پیوندان

مقامهای امنیتی تاجیکستان اورونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشت شده بی بی سی را در تحریک خشونت ملی، نژادی، محلی و مذهبی، عضویت در گروه جنایی و توطئه برای سرنگونی دولت این کشور مظنون می‌دانند.

دادگاه شهر خجند روز ۱۵ ژوئن دستور حبس آقای عثمان اف را برای دو ماه صادر کرده است.

این در حالیست که تا حال خانواده و وکیل مدافع اورونبای عثمان اف با وی ملاقات نکرده‌اند.

فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف، با استناد به گفته های بازرس پرونده آقای عثمان اف می‌گوید که طبق اسناد پرونده این خبرنگار "توسط گزارشهایش به تبلیغ ایده های حزب تحریر مشغول بوده است."

بر اساس این اتّهام ها بازداشت این خبرنگار بی بی سی با فعالیت روزنامه‌نگاری ارتباط دارد.

خانم واحداوا گفت، ایرادی که به او وارد شده، مربوط به فعالیت کسبی‌اش است.

بازرس پرونده همچنین به خانم واحداوا گفته است که اورونبای عثمان اف از خدمات وکیل مدافع دست کشیده است، در حالی که اهل خانواده‌اش به این سخن اعتماد ندارند.

خانم واحداوا می‌گوید که تنها پس از ملاقات با موکلش می‌تواند، مشخص کند که در واقع آقای عثمان اف از داشتن وکیل مدافع دست کشیده یا هیچ سندی را در این زمینه امضا کرده است یا خیر.

روز گذشته سفارت بریتانیا در تاجیکستان در بیانیه ای از بازداشت خبرنگار بی بی سی در شمال این کشور ابراز نگرانی کرد. سرویس جهانی بی بی سی نیز با انتشار بیانیه ای از دولت تاجیکستان تقاضا کرد که این خبرنگار فوراً آزاد شود.

ولی مقامهای وزارت خارجه تاجیکستان تا کنون به این بیانیه‌ها پاسخی نداده‌اند.

دولت نذری، سخنگوی این وزارت، گفت تا زمانی که مقامات ذیربط اطلاع کافی در باره این قضیه به وزارت خارجه ارائه نکنند، از ارائه همه گونه اظهارات خودداری خواهد شد.

امیرقول عظیم اف، رئیس کمیته امور حقوقی، مدافعه و امنیت پارلمان تاجیکستان، در رابطه با این موضوع گفت که از بازداشت خبرنگار بی بی سی توسط رسانه‌ها خبر یافته است.

آقای عظیم اف افزود که با این قضیه آشنا نیست، اما مطمئن است که "نهادهای مربوطه طبق قوانین تاجیکستان این قضیه را بررسی می‌کنند."

اورونبای عثمان اف پس از ظهر ۱۳ ژوئن هنگامی که از محل کار به خانه برمی گشت، ناپدید شد. یک روز بعد، کارمندان انتظامی یا امنیتی او را همراه خود به خانه‌اش آورده و منزلش را تک و رو کردند و دوباره با خود بردند.

"مردی بی غرض"

طی ده سال اخیر اورونبای عثمان اف که به جز فعالیتهای روزنامه‌نگاری همچنین نویسنده و ترجمان( مترجم) نیز هست، برای بخش آسیای میانه‌ بی بی سی از شمال تاجیکستان گزارش می‌داد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای عثمان اف که شهروند تاجیکستان است تی ده سال اخیر در باره مسایل مختلف زندگی در این کشور گزارش داده است

سرویس جهانی بی بی سی در بیانیه روز ۱۴ ژوئن خود در رابطه با بازداشت خبرنگار خود در ولایت سغد تاجیکستان گفت: "در حالی که آقای عثمان اف با تقاضای بی بی سی گزارشهایی در مورد محاکمه‌های دادگاهی و فعالیت حزب تحریر در تاجیکستان تهیه می‌کرد، بی بی سی هیچ دلیلی برای اعتماد به این اتهامات ندارد."

در این بیانیه تأکید شده که بی بی سی شیوه برخورد مقامات با آقای عثمان اف را به هنگام بازداشت، به ویژه محرومیت او از وکیل مدافع در روز نخست بازداشت را، محکوم می‌کند.

فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف که تا حال امکان ملاقات با موکلش را نداشته است، در استناد به سخنان پیوندان (خانواده) وی می‌گوید که این خبرنگار ظاهراً مورد لت و کوب قرار گرفته است.

وی گفت: "آنها (پیوندان) خیلی نگران بودند و گفتند که در قسمت گردن اورونبای عثمان اف آثار جراحت دیده می‌شد و خود اورونبای خیلی روح‌افتاده بود."

خانم واحداوا از حقوقدانهای شناخته در ولایت سغد است که وکالت چندین نفر از متهمان به عضویت حزب تحریر را بر عهده داشته است. وی می‌گوید که تا حال شاهد هیچ موردی نشده است که فرد متهم به عضویت در حزب تحریر، "سفید" (تبرئه) یا آزاد شده باشد.

وی گفت: "من شخصاً پرونده حدود ۴۰-۵۰ نفر از متهمان به حزب تحریر را برده‌ام و هرچند دادگاه در برخی موارد اتهامات را اثبات کرده نمی‌توانست، متهمان پرونده زندانی می‌شدند.”

طبق قانون کیفری تاجیکستان، در صورت اثبات اتهامات مربوط به عضویت در حزب تحریر افراد متهم، از هشت تا ۲۰ سال به زندان محکوم می‌شوند.

این در حالیست که گفته می‌شود اورونبای عثمان اف هنگام بازجویی در منزلش توانسته است با پیوندانش (خانواده اش) صحبت کوتاهی داشته باشد.

به گفته پیوندانش (خانواده اش)، آقای عثمان اف هنگامی که مأموران دولتی او را می‌بردند، به پیوندانش گفته است: "اگر کارهایی که شب گذشته با من کردند، تکرار شود، شاید دیگر زنده نمانم. الوداع، در حق من راضی شوید."

بازداشت اورونبای عثمان اف در حالیست که حکومت ولایت سغد امسال به این خبرنگار، نویسنده و مترجم ازبک‌تبار که ۶۰ سال دارد، برای فعالیتهای روزنامه‌نگاریش جایزه معتبر ولایتی برای خبرنگاران، به نام حاجی صادق را، اعطا کرده بود.

مطالب مرتبط