نخست وزیر یونان کابینه جدید معرفی می کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تظاهرات علیه تدابیر ریاضتی مالی موجب بروز خشونت و درگیری بین مردم و پلیس شد

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان که می کوشد تدابیر ریاضت اقتصادی را در پارلمان این کشور به تصویب برساند، در یک اقدام مصالحه جویانه قرار است کابینه جدید این کشور را معرفی کند.

اقای پاپاندرئو که در مقام خود باقی خواهد ماند گفته است که برای دولت جدید از پارلمان رای اعتماد می گیرد.

در همین حال نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از رهبران اروپا خواسته است تا برای کمک به یونان و حفظ ثبات یورو هرچه زودتر به توافق دست یابند.

نگرانی ها در مورد اینکه یونان نتواند به تعهداتش در پرداخت بدهی های این کشور به اتحادیه اروپا عمل کند، شرایط بازارهای اروپا را متزلزل کرده است.

کارولوس پاپولیاس، رئیس جمهوری یونان در بیانیه ای از سیاستمداران این کشور خواسته است تا اوضاع را با تبدیل یک بحران اقتصادی به یک بحران سیاسی، بدتر نکنند.

تدابیر پیشنهادی دولت یونان، برای دریافت کمک های مالی از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول ضروری است.

آتن، پایتخت یونان، روز گذشته (چهارشنبه ۱۵ ژوئن) شاهد یکی از خشونت بار ترین تظاهرات سراسری علیه تدابیر ریاضت اقتصادی در یک سال گذشته بود.

صدها هزار کارمند در سراسر یونان علیه برنامه های ریاضتی دولت به مدت بیست و چهار ساعت دست به اعتصاب زدند.

این اعتصاب باعث شد رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی و سایر خدمات همگانی در سراسر این کشور متوقف شود.

یک منبع آگاه در امور پارلمان یونان که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: "مذاکره درباره رای اعتماد بعد از ظهر یکشنبه آغاز خواهد شد و تا نیمه شب سه شنبه به اتمام خواهد رسید."

استعفای اعضای پارلمان

آقای پاپاندرئو به دلیل مجموعه تدابیر بحث انگیز ریاضتی دولتش، با خطر یک شورش درون حزبی از سوی بعضی اعضای حزب خود، پاسوک، روبرو بوده است.

روز پنجشنبه جورج فلوریدیس یکی از نمایندگان طرفدار دولت در پارلمان در اعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی استعفا داد.

دیری نگذشت که اکتوراس ناسیوکاس، یکی دیگر از نمایندگان سوسیالیست پارلمان هم از مقامش کناره گرفت.

در اوایل هفته جاری نیز یکی دیگر از اعضای پاسوک، این حزب را ترک کرد و اعلام کرد به عنوان نماینده مستقل به فعالیتش ادامه خواهد داد.

استعفای اعضای حزب پاسوک تاثیری در اکثریت این حزب در پارلمان نگذاشته است زیرا مطابق قانون، کرسی های آنان به طور خودکار به دیگر اعضای حزب اختصاص می یابد.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول خواستار اجرای این تدابیر ریاضتی شده اند تا در مقابل، ۱۲ میلیارد یوروی دیگر کمک در ماه آینده به آتن ارائه دهند.

مطالب مرتبط