آمریکا: القاعده یک ایدئولوژی ورشکسته است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دولت آمریکا در واکنش به برگزیده شدن ایمن الظواهری به رهبری شبکه القاعده، گفته است که القاعده یک ایدئولوژی ورشکسته است و این انتصاب اهمیتی ندارد.

القاعده اعلام کرده که ایمن الظواهری، که در گذشته از وی به عنوان مقام شماره دو القاعده یاد می شد، جانشین اسامه بن لادن شده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که اهمیتی ندارد چه کسی شبکه القاعده را هدایت می کند زیرا "القاعده یک ایدئولوژی ورشکسته شده است."

او گفت: "اگر به گوشه و کنار دنیا نگاه کنید می بینید که جنبش های صلح آمیز برای تغییر، دستاورد بیشتری برای مردم مسلمان داشته اند تا آنچه القاعده تاکنون انجام داده است."

رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده نیز در یک کنفرانس خبری در پنتاگون پیش بینی کرد که رهبر جدید القاعده با موانعی رو به رو شود. وی در این خصوص وارد جزئیات نشد.

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما که خواسته است ناشناس باقی بماند گفته است که ایمن الظواهری در داخل القاعده از اعتبار و محبوبیت اسامه بن لادن برخوردار نبوده و انتصاب وی به رهبری این شبکه احتمالا انتقادهایی را در پی خواهد داشت.

از ایمن الظواهری به عنوان مغز متفکر شماری از عملیات شبکه القاعده نام برده شده و ایالات متحده برای سر او ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن)، یک سایت متعلق به اسلامگرایان متن اطلاعیه ای را به نقل از رهبری شبکه القاعده منتشر کرد که در آن آمده است: "فرماندهی کل القاعده پس از مشورت های لازم، انتصاب شیخ ایمن الظواهری را به عنوان رهبر سازمان اعلام می کند."

انتصاب ایمن الظواهری چند هفته پس از کشته شدن اسامه بن لادن، بنیانگذار القاعده، اعلام می شود که روز ۲ ماه مه در حمله نظامی کماندوهای آمریکایی به ساختمان مخفیگاه او در داخل خاک پاکستان کشته شد.

"فرماندهی کل القاعده" در اطلاعیه خود گفته است که این گروه تحت رهبری الظواهری به "جهاد علیه ایالات متحده و اسرائیل ادامه می دهد."

این اطلاعیه از همه مسلمانان خواسته است تا به جهاد علیه "کفار" و، به خصوص، آمریکا و اسرائیل و طرفداران آنها بپیوندند و هشدار داده است که "جهاد تا زمان خروج تمامی لشکریان کفر از بلاد اسلامی ادامه خواهد یافت."

بخش دیگری از این اطلاعیه به تحولات کنونی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اختصاص یافته و در آن آمده است: "ما حمایت خود را از قیام برادران مسلمان و مظلوم خود اعلام می داریم که علیه رهبران مستبد و فاسدی که باعث رنج امت در مصر، تونس، لیبی، یمن، سوریه مراکش شده اند به پاخاسته اند."

اطلاعیه شبکه القاعده از مخالفان حکومت در این کشورها خواسته است به مبارزه خود تا سرنگونی "رژیم های فاسدی که غرب بر سرزمین هایمان تحمیل کرده" ادامه دهند.

از ایمن الظواهری همواره به عنوان یکی از دستیاران نزدیک اسامه بن لادن و از جمله طراحان و سازمان دهندگان عملیات عمده القاعده، از جمله حملات انتحاری سپتامبر سال ۲۰۱۱ در آمریکا نام برده شده است.

ایمن محمد ربیع الظواهری در سال ۱۹۵۱ در مصر متولد شد، در رشته پزشکی تحصیل کرد و در همان کشور به گروه های بنیادگرای اسلامی پیوست.

ظاهرا در اواسط دهه ۱۹۸۰، الظواهری با اسامه بن لادن آشنا شد و بعدا به عنوان مشاور و پزشک مخصوص بن لادن، همکاری با او را آغاز کرد.

مطالب مرتبط