فرانسه و آلمان خواستار کمک فوری برای نجات اقتصاد یونان شدند

سارکوزی و مرکل حق نشر عکس AP
Image caption سارکوزی و مرکل بر سر اجرای هرچه سریعتر طرح نجات اقتصاد یونان به توافق رسیده اند

همزمان با ترمیم کابینه یونان، رهبران فرانسه و آلمان بر سر اجرای طرحی برای نجات اقتصاد آن کشور به توافق رسیده اند و چین هم حمایت خود را از تلاش برای بهبود شرایط مالی اروپا اعلام داشته است.

روز جمعه، ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن)، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پس از جلسه ای دو جانبه در برلین، پایتخت آلمان، اعلام کردند که در مورد اقدام برای رفع هرچه سریعتر بحران اقتصادی یونان به توافق رسیده اند.

پیشتر، مقامات آلمانی و فرانسوی شیوه های متفاوتی را برای حل این بحران توصیه کرده بودند و جلسه روز جمعه به منظور تلاش برای رفع اختلاف نظر دو طرف برگزار شد.

پیشتر، دولت یونان اعلام کرده بود بدون دریافت کمک از دیگر کشورهای حوزه یورو ، قادر نخواهد بود اقساط و بهره وام خارجی به مبلغ ۱۲ میلیارد یورو (حدود ۱۷ میلیارد دلار) را در سررسید آن در ماه آینده پرداخت کند.

این مبلغ یکی از اقساط وامی به مبلغ یکصد و ده میلیارد یورو است که اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول سال گذشته به منظور جلوگیری از سقوط مالی یونان در اختیار دولت آن کشور قرار دادند.

در پی مذاکرات نیکلا سارکوزی و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که موسسات مالی بخش خصوصی هم نباید برای نقد کردن اوراق قرضه دولت یونان در سررسید این اوراق شتاب به خرج دهند و به این ترتیب، فرصت بیشتری را در اختیار دولت یونان قرار دهند.

به این ترتیب، علاوه بر بانک های مرکزی و دولت های کشورهای عضو حوزه یورو، موسسات مالی بخش خصوصی این کشورها نیز بخشی از مسئولیت نجات اقتصاد یونان را بر عهده می گیرند در حالیکه بسیاری از یونانیان، این موسسات را مسئول بحران مالی کشور خود می دانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بحران مالی یونان و برنامه دولت برای حل آن تظاهرات اعتراضی گسترده ای را در پی داشته است

رئیس جمهوری فرانسه نیز از مشارکت بخش خصوصی در حل بحران مالی یونان حمایت کرد اما افزود که حمایت او شرایطی داشته است.

آقای سارکوزی تاکید داشته که مشارکت بخش خصوصی باید داوطلبانه باشد، جنبه اعطای اعتبار مالی به خود نگیرد، از حمایت بانک مرکزی اروپا برخوردار شود و هر چه سریعتر به اجرا در آید.

دو طرف تاریخ معینی را برای اجرای طرح تعیین نکرده اند و تنها گفته اند که این طرح باید "هر چه سریعتر" اجرا شود.

در حالیکه فرانسه از اقدام سریع برای مقابله با بحران مالی یونان حمایت می کرد، دولت آلمان گفته بود که مایل است هر گونه اقدامی تا ماه سپتامبر به تعویق افتد و این یکی از علل اختلاف نظر دو کشور بود.

ترمیم کابینه یونان و حمایت چین

همزمان، جورج پاپاندرئو، نخست وزیر، پس از ترمیم کابینه، همراه با اعضای هیات دولت جدید در مراسم سوگند در حضور رئیس جمهوری این کشور شرکت کرده است.

در کابینه جدید، اواجلوس ونیزلوس، وزیر دفاع سابق و از رقیبان آقای پاپاندرئو، به سمت وزیر دارایی منصوب شده است.

وزیر دارایی سابق طراح برنامه سختگیرانه ریاضت اقتصادی شامل افزایش مالیات ها و کاهش هزینه های دولتی بود که اعلام جزئیات آن در این هفته به بروز تظاهرات خشونت آمیز خیابانی، رویگردانی شماری از نمایندگان پارلمان از دولت و لزوم ترمیم کابینه منجر شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپاندرئو برای اجرای برنامه ریاضت اقتصادی ناگزیر از ترمیم کابینه شد

دولت یونان تاکید دارد که به منظور بازپرداخت بدهی خارجی سنگین این کشور، اجرای یک برنامه ریاضت اقتصادی ضرورت دارد اما همزمان در صدد است تا موافقت طلبکاران عمده یونان را برای تعویق در دریافت مطالبات خود جلب کند.

یونان از جمله کشورهای اروپایی است که به شدت از بحران اقتصادی و مالی بین المللی آسیب دیده و تنها با کمک گسترده کشورهای حوزه یورو و نهادهای مالی بین المللی، به خصوص صندوق بین المللی پول، توانسته است از وخامت بیشتر اوضاع اقتصادی خود جلوگیری کند.

کشورهای اروپایی و نهادهای مالی بین المللی نیز نگران آن بوده اند که در صورتیکه مانع از تشدید بحران مالی و اقتصادی یونان نشوند، این بحران به بعضی دیگر از کشورهای حوزه یورو، با اقتصادهای بزرگتر، سرایت کند و عواقب گسترده تری را برای اقتصاد اروپا در پی داشته باشد.

برخی کارشناسان هم این نظر را مطرح کرده اند که فشار بیش از اندازه بر یونان برای بازپرداخت بدهی خارجی آن کشور می تواند باعث شود تا دولت از بیم پی آمدهای سیاسی و اجتماعی، این کشور را از حوزه یورو خارج کند و پول مستقلی را به جریان اندازد.

در چنین صورتی، ناتوانی در بازپرداخت دیون خارجی ممکن است به سقوط پول ملی آن کشور منجر شود و یک فاجعه اقتصادی، مانند تورم لجام گسیخته، را در پی آورد.

بحران بدهی مالی یونان و نگرانی در مورد سرایت این بحران به سایر کشورهای حوزه یورو باعث شده است تا دولت چین هم آمادگی خود را برای کمک به حل این بحران اعلام کند.

روز جمعه، یک مقام چینی گفت که کشور او می تواند بخشی از ذخایر ارزی قابل توجه خود را به خرید اوراق قرضه یورو اختصاص دهد به این وسیله، به تقویت یورو کمک کند.

وی در عین حال گفت که سرمایه گذاران چینی برای ورود به بازارهای اروپایی با مشکلاتی در زمینه دریافت روادید و مجوز سرمایه گذاری مواجه هستند که حمایت گسترده تر اقتصادی از اروپا را دشوار می کند.