معترضان مراکشی: اصلاحات پادشاه کافی نیست

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فعالان طرفدار دموکراسی در مراکش می گویند اصلاحات پیشنهادی محمد ششم، پادشاه این کشور کافی نیست.

اعضای جنبش اعتراضی موسوم به ۲۰ فوریه گفته اند که همچنان قصد دارند برای مطرح کردن درخواست خود مبنی بر اصلاحات بیشتر در نظام سیاسی کشور، روز یکشنبه طبق برنامه قبلی دست به راهپیمایی بزنند.

پیشتر در روز جمعه محمد ششم، پادشاه مراکش، طی نطقی تلویزیونی طرح خود برای اصلاح قانون اساسی این کشور و ارائه آزادی بیشتر به مردم را اعلام کرده و از آنها خواسته که از این برنامه اصلاحات حمایت کنند.

پادشاه مراکش می گوید که این طرح، ایجاد نهادهای دموکراتیک، حفظ حقوق اساسی و تضمین آزادی بیان شهروندان را در پی خواهد داشت و قدرت پادشاه نیز "تا حد امکان" کاهش خواهد یافت.

به گفته وی، بر اساس طرح مذکور نخست وزیر از اختیارات بیشتر از جمله حق انتصاب مقام های دولتی و منحل کردن پارلمان برخوردار خواهد شد.

با این وجود، شاه مراکش فرمانده کل نیروهای مسلح باقی خواهد ماند و کنترل نیروهای امنیتی را در دست خواهد داشت.

در طرح اصلاحات ارائه شده، پادشاه به طور رسمی بالاترین مقام دینی مراکش اعلام شده است.

محمد ششم تاکید کرد: "فرمول جدید سعی نمی کند که به شخص شاه جنبه دینی بدهد بلکه بر مسوولیت های سیاسی تاکید دارد."

طرح پادشاه مراکش روز یکم ژوئیه امسال به رفراندوم گذاشته خواهد شد اما بسیاری از فعالان می گویند نظام پادشاهی ۴۰۰ ساله مراکش، سابقه ای طولانی در اعمال اصلاحات سطحی و ظاهری دارد.

استقبال از اصلاحات پادشاه

حق نشر عکس
Image caption در طرح اصلاحات ارائه شده، پادشاه به طور رسمی بالاترین مقام دینی مراکش اعلام شده است

فعالان جنبش اعتراضی ۲۰ فوریه که هر هفته راهپیمایی هایی را در حمایت از برقراری دموکراسی در مراکش برگزار می کند، می گویند به شعار خود برای ایجاد "یک قانون اساسی واقعا دموکراتیک و یک نظام پادشاهی مشروطه" ادامه خواهند داد.

یک سخنگوی جنبش ۲۰ فوریه در رباط گفت: " طرحی که پادشاه دیروز پیشنهاد کرد، به خواسته های ما در مورد تفکیک واقعی اهرمهای قدرت پاسخ نمی دهد."

او افزود: "ما روز یکشنبه علیه این طرح راهپیمایی صلح آمیزی را برگزار خواهیم کرد."

اما افراد و گروههای دیگر در مراکش از سخنرانی پادشاه استقبال کرده و گفته اند که اصلاحات پیشنهادی او پیشرفتی عمده برای کشور به شمار می رود.

یک مرد که در شهر رباط شادمانی خود را از برنامه اصلاحات اعلام شده ابراز می کرد گفت : "پادشاهی مراکش به فهرست کشورهای دموکراتیک پیوسته است. امروز ما جوانان مراکشی از شهر طنجه گرفته تا شهر الکویره، قانون اساسی جدیدمان را جشن می گیریم."

در چارچوب اصلاحات پیشنهادی پادشاه مراکش، زبان مردم بربر به عنوان زبان رسمی کشور به رسمیت شناخته خواهد شد.

در حال حاضر، عربی تنها زبان رسمی در مراکش است.

بربرها که اقوام بومی مراکش و نخستین ساکنان این کشور بودند، ۶۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. اما آنها می گویند "برخورد حکومت با آنها تبعیض آمیز است."

مراکش هم مانند بسیاری دیگر از کشورهای منطقه خاور میانه و شمال آفریقا در سال گذشته شاهد اعتراضات فزاینده ای از سوی فعالانی بوده که خواهان اصلاحات سیاسی در این کشور هستند.

مطالب مرتبط