پاکسازی آب نیروگاه فوکوشیمای ژاپن متوقف شد

ذخیره آب های آلوده به مواد رادیو اکتیو حق نشر عکس Reuters
Image caption آب های رادیو اکتیو به طور موقت در مخاذن ویژه ای نگهداری می شوند

مهندسان نیروگاه اتمی آسیب دیده فوکوشیما در ژاپن، عملیات پاکسازی آب آلوده به مواد رادیو اکتیو در این نیروگاه را ساعاتی پس از آغاز آن، متوقف کرده اند.

قرار بود در این عملیات، حدود۱۱۰ هزار تن آب آلوده این نیروگاه آسیب دیده از زلزله مهیب و سونامی ماه مارس، تصفیه و پاکسازی شود.

شرکت برق تپکو که نیروگاه فوکوشیما را اداره می کند اعلام کرده که دلیل متوقف شدن این عملیات آن بوده که میزان تشعشع مواد رادیواکتیو در این نیروگاه، با سرعتی بیش از حد انتظار افزایش یافته است.

حجم آب آلوده به مواد رادیو اکتیو موجود در نیروگاه فوکوشیما، معادل آب موجود در ۴۰ استخر مسابقات شنای المپیک است و خطر آن وجود دارد که این آب آلوده، به دریا سرازیر شود.

زلزله ماه مارس ۲۰۱۱ در ژاپن و سونامی پس از آن، موجب آسیب دیدن نیروگاه فوکوشیما و گرم شدن بیش از حد میله های سوخت هسته ای در سه رآکتور آن شد و حجم زیادی از آب برای خنک نگه داشتن این راکتورها مورد استفاده قرار گرفت.

این حادثه، بدترین از نوع خود در جهان از زمان حادثه نیروگاه چرنوبیل در اوکراین در سال ۱۹۸۶ میلادی بود.

اکنون مشخص شده است که بر اثر این زمین لرزه و سونامی پس از آن، بیش از ۱۵۲۸۰ نفر کشته شده اند و از سرنوشت ۸۵۰۰ نفر دیگر نیز خبری در دست نیست.

گامی مهم برای کنترل بحران

یکی از سخنگویان شرکت تپکو گفته است که مهندسان این شرکت در تلاش برای یافتن دلیل افزایش ناگهانی میزان تشعشعات رادیو اکتیو در نیروگاه هستند.

این سخنگو گفته است:"میزان تشعشع در دستگاهی که برای جذب سزیوم مورد استفاده قرار می گیرد بیش از برآوردهای اولیه و مورد انتظار افزایش یافته است."

او اضافه کرده است که تا زمان مشخص شدن دلیل این مساله، تپکو زمان از سر گیری عملیات پاک سازی آب های آلوده موجود در نیروگاه را اعلام نخواهد کرد؛ هر چند به گفته وی این مساله ای نیست که چند هفته به درازا بکشد.

رولند برک خبرنگار بی بی سی در ژاپن می گوید پاکسازی آب های آلوده به مواد رادیواکتیو، گام مهمی در کنترل بحران به وجود آمده در نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن به شمار می رود.

به گفته خبرنگار بی بی سی، اکنون در ژاپن فصل بارانی سال است و بارش زیاد باران می تواند در عرض یک هفته موجب سر‌ریز شدن آب های آلوده به مواد رادیواکتیو به دریا شود.

مهندسانی که در نیروگاه فوکوشیما مشغول کار هستند می گویند ممکن است گل و لای آلوده به دستگاه های پاکسازی آب یا لوله های اطراف آن نفوذ کرده و موجب افزایش میزان تشعشع شده باشد.

سونامی ماه مارس گذشته در ژاپن، موجب از کار افتادن ژنراتورهای اصلی و کمکی نیروگاه فوکوشیما شد و این مساله باعث شد تا سیستم خنک کننده نیروگاه نیز از کار بیافتد.

آنگونه که شرکت تپکو اعلام کرده قرار است نیروگاه فوکوشیما به لحاظ ایمنی تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی تحت کنترل درآمده و سپس تعطیلی آن اعلام شود.

مطالب مرتبط