اوباما و منتقد سرسختش حریف را شکست دادند

اوباما حق نشر عکس AP
Image caption مهارت ورزشی اوباما در بسکتبال است نه گلف

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با قرار گرفتن در کناره جان بینر، یکی از سرسخت ترین منتقدان جمهوری خواه خود توانست تیم حریف را در مسابقه گلف شکست دهد.

آقای اوباما روز یکشنبه پس از هفته ها کشمکش سیاسی با جمهوری خواهان کنگره به زمین گلف در پایگاه هوایی اندروز در نزدیکی واشنگتن رفت تا به همراه جان بینر، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان در برابر جو بایدن، معاون خود و جان کاسیچ، فرماندار جمهوری خواه اوهایو قرار گیرد.

تیم اوباما-بینر پیروز مسابقه بود و هر کدام از این دو نفر، دو دلار برنده شدند.

هنوز معلوم نیست گفت و گوهای سیاسی این چهار نفر بر سر موضوع های اقتصادی و جنگ لیبی نیز برنده ای داشته است یا خیر.

هدف اصلی از بازی دوستانه روز شنبه گفت و گو درباره صرفه جویی در هزینه های دولت بود.

در حالی که کسری بودجه دولت آمریکا قرار است به یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار برسد، جمهوری خواهان در پی کاهش شدید هزینه ها هستند.

آقای اوباما در این حال خواهان افزایش حد مجاز بدهی دولت است که با مخالفت جمهوری خواهان مواجه شده است.

بازی دوستانه باراک اوباما و جان بینر با دعوای حقوقی کاخ سفید و کنگره همزمان شد.

آقای بینر هفته گذشته به کاخ سفید هشدار داد که با توجه به فرا رسیدن مهلت قانونی برای درخواست مجوز جنگ از کنگره و اقدام نکردن رئیس جمهوری، آقای اوباما قانون "اختیارات جنگی" را در لیبی نقض کرده است.

کاخ سفید در پاسخ با انتشار یک گزارش ۳۲ صفحه ای اعلام کرد: "رئیس جمهوری بر این باور است که عملیات نظامی حاضر در لیبی با قانون اختیارات جنگی منطبق است و طبق قانون نیازی به مجوز کنگره ندارد."

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید بر اساس قانون "اختیارات جنگی" آمریکا، در صورتی که رئیس جمهوری بدون کسب مجوز از قانونگذاران درگیر جنگ شود، باید تا ۶۰ روز این اجازه را از آنها دریافت کند یا به درگیری پایان دهد.

این قانون یک مهلت سی روز دیگر را برای رئیس جمهوری در نظر گرفته است.

قانون اساسی آمریکا اختیار اعلام جنگ را به کنگره داده است.

به گفته آقای فتاحی، اعضای کنگره آقای اوباما را متهم می کنند که این قانون را نقض کرده است زیرا مهلت ۶۰ روزه او در بیستم مه، ۲۶ روز پیش، به پایان رسیده است.

کاخ سفید در گزارش خود به کنگره گفته است که آمریکا در جنگ لیبی عهده دار یک نقش پشتیبانی کننده است که در شامل تعریف "خصومت نظامی" در قانون ۱۹۷۳ نمی شود.

کاخ سفید در گزارش خود اعلام کرد عملیات نظامی آمریکا در لیبی شامل کمک به سوخت گیری هوایی جنگنده های ناتو و اجرای عملیات تجسسی است.

دولت آمریکا می گوید نظامیان این کشور درگیر نبرد مستمر و تبادل آتش فعال با نیروهای متخاصم نیستند.

روزنامه نیویورک تایمز شنبه خبر داد که مشاوران ارشد حقوقی وزارت دادگستری و وزارت دفاع آمریکا با نظر کاخ سفید موافق نیستند کسب مجوز از کنگره را برای ادامه ماموریت نظامی در لیبی لازم دانسته اند.

هفته پیش گروهی ده نفره از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان از آقای اوباما به خاطر "نقض قانون اختیارات جنگی" به دادگاه شکایت کردند.

مطالب مرتبط