مذاکرات آشتی ملی بین فتح و حماس به تعویق افتاد

حق نشر عکس AP
Image caption توافقنامه اتحاد ملی با هدف پایان دادن به تنش های چهار ساله بین این دو گروه به دست آمد

نشست از قبل برنامه ریزی شده بین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و خالد مشعل، رهبر حماس به تعویق افتاده است.

هدف از این نشست که قرار بود روز سه‌شنبه ( ۲۱ ژوئن) در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شود، دستیابی به توافقی در مورد ایجاد یک دولت وحدت ملی بود.

مقامات فتح در رام الله گفته اند ادامه عدم توافق بین فتح و حماس به معنای آن است که گفتگو بین این دو گروه فلسطینی تا مدتی نامشخص به تعویق خواهد افتاد.

تاخیر در انجام مذاکرات، تردید هایی را در مورد توافقنامه اتحاد ملی که در ماه گذشته بین فتح و حماس به دست آمد، ایجاد کرده است.

توافقنامه اتحاد ملی با هدف پایان دادن به تنش های چهار ساله بین این دوگروه به امضا رسید.

تنش بین این دو گروه ، در حالی که فتح کنترل کرانه باختری و حماس نوار غزه را در اختیار دارد، فلسطینیان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

یکی از مقامات فتح در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه گفته است پس از اطمینان از اجرای موفقیت آمیز توافقنامه آشتی ملی، قرار است ظرف روزهای آتی تاریخ جدیدی برای انجام مذاکره بین دو گروه تعیین شود.

اوایل هفته گذشته جنبش حماس با نامزدی سلام فیاض ، نماینده فتح به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی مخالفت کرد.

به گفته خبرنگاران، مخالفت حماس با سلام فیاض که تحصیل کرده آمریکاست ممکن است حمایت کشورهای خارجی را برای تشکیل دولت جدید با مشکل مواجه کند.

مطابق با توافقنامه اتحاد ملی که در ماه مه به امضای دو گروه فتح و حماس رسید، اولین قدم تشکیل دولت انتقالی است، که این دولت وظیفه دارد تا زمینه لازم را برای انجام انتخاباتی جدید آماده کند.

براساس گزارش ها، رهبران فتح و حماس گفته اند که در کوتاه مدت در این دولت شرکت نمی کنند.

مطالب مرتبط