ناتو : درباره ادعای حمله هوایی به غیرنظامیان در لیبی تحقیق می‌کنیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ناتو در نخستین واکنش به ادعاهای دولت لیبی در مورد حمله هوایی امروز ( ۲۹ خرداد) به یک منطقه مسکونی در طرابلس گفته است در این مورد تحقیقاتی در جریان است و صورتی که اثبات شود نیروهای ناتو عامل این حمله بودند، "عمیقا متاسف خواهیم شد."

پیشتر مقامات لیبی از کشته شدن هفت نفر در پی حمله هوایی نیروهای ناتو به منطقه ای مسکونی در منطقه فقیر نشین سوق الجمعه درطرابلس، پایتخت این کشور خبر داده بودند.

در همین رابطه مایک براکن یکی از سخنگویان نیروهای ناتو گفته است هدف این حمله یکی از محل های استقرار موشک های زمین به هوای لیبی بوده است و در حال حاضر تحقیقات درباره ادعاهای مقامات لیبی در جریان است.

آقای براکن همچنین گفته است:" خلبان های ناتو نهایت تلاش خود را می کنند تا خطر حمله به نیروهای غیر نظامی را کاهش دهند اما در نهایت به هنگام انجام یک ماموریت نظامی هرگز نمی توان احتمال این امر را به صفر رساند."

جرمی بوئن خبرنگار بی بی سی که از محل حادثه دیدن کرده است می گوید در جریان این حمله یک خانه مسکونی سه طبقه هدف قرار گرفته است.

به گفته خبرنگار بی بی سی این مساله در صورتی که اثبات شود از سوی نیروهای ناتو انجام گرفته، ماموریت ناتو را در لیبی که از ماه مارس با هدف حفاظت از شهروندان غیرنظامی این کشور آغاز شده، زیر سوال خواهد برد.

Image caption دولت لیبی گفته است در جریان حمله هوایی به یک منطقه مسکونی هفت نفر کشته شدند.

مقام های دولت لیبی گفته اند حمله در دقایق نخست بامداد امروز(۲۹ خرداد) رخ داده است.

اعتراض های مسالمت آمیز مخالفان سرهنگ قذافی چهار ماه پیش شروع شد و بلافاصله به خاطر خشونت بالای حکومت علیه معترضان به یک جنگ تمام عیار داخلی تبدیل شد.

مخالفان مسلح سرهنگ قذافی یک سوم از کشور را در اختیار دارند.

جنگنده های ناتو تاکنون بیشتر از ده هزار سورتی پرواز برفراز لیبی انجام داده اند و به چهار هزار هدف حمله کرده اند.

مطالب مرتبط