اجلاس ایمنی هسته ای در وین آغاز شد

آمانو حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو گفت که پس از حادثه فوکوشیما اعتماد عمومی نسبت به ایمنی اتمی در جهان خدشه دار شده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی نشستی چهار روزه را آغاز کرده است تا موضوع ایمنی تاسیسات هسته ای جهان را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

در پی وقوع فاجعه نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ژاپن که در جریان زمین لرزه و سونامی در آن کشور آسیب دیده بود، نمایندگان ۱۵۰ کشور جهان در وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکیل جلسه داده اند تا شیوه های بهبود امنیت تاسیسات اتمی در نقاط مختلف جهان را مورد بررسی قرار دهند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی آغازین این نشست به حاضران گفت که در پی بروز سانحه اتمی در فوکوشیما، اعتماد عمومی نسبت به امنیت انرژی اتمی در جهان خدشه دار شده است.

آقای آمانو ضمن درخواست از نمایندگان کشورهای حاضر در این اجلاس برای تلاش کشورهایشان در جهت ارتقای استانداردهای ایمنی در تاسیسات اتمی، گفت که این معیارها باید در سراسر جهان اعمال شوند.

او همچنین از مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که استانداردهای ایمنی تاسیسات اتمی را مرور کنند و ظرف ۱۲ ماه راههای ارتقای ایمنی را در گزارشی به او ارائه دهند.

اینکه اقدام هماهنگ بین المللی تا چه حد می تواند در پیشگیری از وقوع سوانح اتمی در آینده موثر باشد، مورد اختلاف بعضی از کشورها است.

اختلاف نظر در مورد وضع قوانین الزام آور در زمینه ایمنی اتمی

بتانی بل، گزارشگر بی بی سی در محل برگزاری اجلاس در وین می گوید نمایندگان بعضی از کشورها معتقدند که جزییات مربوط به قانونگذاری در زمینه استانداردهای ایمنی هسته ای، باید توسط خود کشورها تعیین شود.

کشورهایی هم هستند که مایلند قوانین مربوط به ایمنی هسته ای توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین شود و اجرای آن برای کشورها طبق قوانین بین المللی الزام آور باشد.

سیستم های خنک کننده نیروگاه اتمی فوکوشیما در یازدهم ماه مارس سال جاری میلادی بر اثر زمین لرزه و سونامی ناشی از آن آسیب دید و در پی آن رآکتورهای این نیروگاه دچار آسیب جدی شد.

این حادثه نگرانی گسترده جهانی در مورد ایمنی تاسیسات اتمی را در پی داشت.

آلمان تصمیم گرفته است تا سال ۲۰۲۲ میلادی تمام نیروگاههای اتمی خود را تعطیل کند. ایتالیا هم اعلام کرده که از ساخت و راه اندازی هرگونه تاسیسات اتمی جدیدی در این کشور خودداری می کند.

قرار است دوشنبه، بیستم ژوئن، گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد نیروگاه فوکوشیما در حاشیه کنفرانس منتشر شود.

بخشی از این گزارش که پیش از انتشار رسمی به دست رسانه ها رسیده حاکی از آن است که ژاپن از تمامی دستورالعمل های تعیین شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مقابله با فاجعه اتمی به درستی پیروی نکرده است.

در عین حال این گزارش از تلاش و کار دشوار کارکنان تاسیسات اتمی فوکوشیما که تحت شرایط خطرناک به مهار بحران پرداختند تمجید کرده است.

از حادثه اتمی فوکوشیما به عنوان وخیم ترین سانحه اتمی جهان پس از چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ نام برده می شود.

مطالب مرتبط