لیبی: در حمله ناتو ۱۵ غیرنظامی کشته شده‌اند

لیبی حق نشر عکس AP
Image caption تیم نجات در مخروبه های ساختمانی که مورد حمله ناتو قرار گرفته به دنبال زخمی ها و اجساد می گردد

مقامات حکومت لیبی می‌گویند حمله نیروهای یمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مقر یکی از حامیان اصلی سرهنگ قذافی به کشته شدن ۱۵ نفر از جمله ۳ کودک شده است.

حکومت لیبی ناتو را متهم کرده است که با پرتاب هشت موشک به منطقه ای در غرب طرابلس منجر به مرگ غیرنظامیان شده است.

ناتو اعلام کرده است که سرگرم بررسی این ادعاهای مقامات لیبیایی است.

اگرچه دیروز یکشنبه، نوزدهم ژوئن ۲۰۱۱ مسئولان ناتو پذیرفتند که یکی از موشک های پرتاب شده توسط جنگنده های این نیرو منحرف شده و موجب کشته شدن عده ای از غیرنظامیان شده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی که از سوی مقامات حکومت لیبی اجازه یافته تا از این مکان دیدن کند می گوید که ساختمان مورد حمله با خاک یکسان شده است.

ناتو این اشتباه را ناشی از بروز نقص فنی در سیستم تسلیحاتی خود دانسته است.

این ساختمان متعلق به خویدی الحمیدی، یکی از اعضای حلقه نزدیکان معمر قذافی بود که از زمان کودتای نظامی سال ۱۹۶۹ تاکنون از حامیان اصلی حکومت سرهنگ قذافی بوده است.

جرمی بوئن، گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می‌گوید که احتمالا این حمله نیروهای ناتو، با انتقاد کسانی روبرو خواهد شد که می گویند ناتو در چارچوب اهداف از پیش تعیین شده اش که محافظت از جان غیرنظامیان بوده عمل نکرده است.

در همین حال رهبران مخالفان قذافی می گویند تشکیلات آنها با مشکل کمبود بودجه مواجه است زیرا گروههایی که وعده کمک مالی به این تشکیلات را داده بودند به وعده های خود عمل نکرده اند.

آنها در یک کنفرانس خبری در شهر بنغازی در شرق لیبی اعلام کردند که هنوز منتظر مبالغی هستند که قرار بوده هفته گذشته برای مخالفان دولت لیبی ارسال شود.

در عین حال وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در لوکزامبورگ تصمیم گرفته اند که دامنه تحریم های خود در مورد حکومت معمر قذافی را افزایش دهند.

مطالب مرتبط