تجمع کارکنان بی‌بی‌سی در اعتراض به بازداشت خبرنگار این رسانه در تاجیکستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کارمندان سرویس جهانی بی بی سی در لندن با برگزاری تجمعی علیه بازداشت اُرونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشت شده این رسانه در شمال تاجیکستان، خواستار آزادی فوری او شدند.

شرکت کنندگان این تجمع عکس اُرونبای عثمان اف را حمل می‌کردند که در حاشیه آن به زبان انگلیسی نوشته شده بود: "ارونبای عثمان اف را آزاد کنید."

در این تجمع پیتر هاروکس، رئیس سرویس جهانی بی بی سی گفت: "ما اورونبای عثمان اف را تنها نمی‌گذاریم. ما از همه دولتها دعوت می‌کنیم به دولت تاجیکستان فشار وارد کنند."

این تجمع در ساعت ۱۳ بعد از ظهر روز چهارشنبه (۲۲ ژوئن) به وقت لندن در مقابل ساختمان بوش هاوس، مقرّ سرویس جهانی بی بی سی در لندن، برگزار شد.

به این مناسبت همچنین همه بخش های سرویس جهانی بی بی سی تصمیم گرفته‌اند موضوع بازداشت اورونبای عثمان اف را در تمامی طول روز چهارشنبه پوشش دهند.

بی بی سی قبلاً با انتشار دو بیانیه در روزهای ۱۳ و ۲۰ ژوئن بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه ‌بی بی سی در ولایت سغد تاجیکستان را محکوم کرده و از مقامات تاجیک خواسته بود که او را فوراً آزاد کنند.

حق نشر عکس no credit
Image caption تجمع کارمندان بی بی سی در مقابل ساختمان بوش هاوس

این رسانه همچنین از سازمان ها و کشورهایی که می‌توانند در آزادی آقای عثمان اف تأثیر بگذارند، تقاضا کرده بود که برای دستیابی به آزادی آقای عثمان اف تلاش های خود را افزایش دهند.

در بیانیه اخیر بی بی سی آمده است: "این امری بسیار حیاتی برای همه روزنامه‌نگاران است که باید بتوانند در باره هر سازمانی بدون ترس و هراس از آزار و اذیت گزارش دهند."

اقدام اعتراضی بی بی سی در حالی صورت گرفته که روز چهارشنبه مأموران امنیتی تاجیکستان اورونبای عثمان اف را از اداره محلی امنیت در شهر خجند به بازداشتگاه انتقال داده‌اند.

فیض النسا واحدوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف، می‌گوید هم اکنون تلاش خواهد کرد تا دیداری بدون حضور مقامات امنیتی با موکلش در بازداشتگاه انجام دهد. دیدار قبلی او در روز دوشنبه گذشته با آقای عثمان اف در حضور کارمندان امنیتی دایر شده بود.

روز سه‌شنبه‌ چهار تن از اعضای خانواده آقای عثمان اف نیز با او در حضور مأموران امنیتی در اداره محلی امنیت در ولایت سغد ملاقات کردند. آنها می‌گویند که از وضع سلامتی آقای عثمان اف بشدّت نگران هستند.

قبل از ملاقات اورونبای عثمان اف با وکیل مدافع و پیوندانش مأموران امنیتی در روزهای جمعه و شنبه گذشته به دو خبرنگار اجازة دیدار و مصاحبه با او را دادند.

در مقالات این دو خبرنگار که در سایتهای پرِسّا.تی جی و نانسمیت (انجمن رسانه های مستقل تاجیکستان) منتشر شد، ادّعا می‌شد که آقای عثمان اف به ارتباطش با حزب تحریر اعتراف کرده است، ولی خود وی در ملاقات با وکیل و پیوندانش این ادّعاها را بکلّی رد کرده است.

وکیل آقای عثمان اف گفته است که وی در نظر دارد در خصوص این قضیه به دادگاه شکایت کند چرا که بازجویی از آقای عثمان اف هنوز در جریان است و از نظر قانونی نشریات نمی توانند قبل از دیدار وکیل و پیوندانش، با موکل او دیدار کنند.

همچنین خانم واحدوا سازمان‌دهی مصاحبه با آقای عثمان اف توسط مأموران امنیتی قبل از دیدار وی با وکیل مدافع و پیوندانش را از موارد جدّی نقض حقوق بشر و مقرّرات بازرسی و قضایی خوانده و گفته است که در این باره به دادستانی کلّ تاجیکستان شکایت خواهد برد.

مطالب مرتبط