'گفتگوهای مخفیانه ترکیه و اسرائیل برای بهبود روابط'

ترکیه و اسراییل حق نشر عکس AP
Image caption روابط اسراییل و ترکیه پس از کشته شدن نه فعال ترک در حمله نیروهای ارتش اسراییل به کشتی کمک رسانی به غره دچار تنش شد

بر اساس گزارش رسانه های اسرائیلی، گفتگوهای مخفیانه ای بین اسرائیل و ترکیه برای بهبود روابط دو کشور که طی سال های اخیر دچار تنش شده در جریان است.

این در حالی است که مقامات اسرائیلی این خبرها را تایید نکرده اند.

روابط اسرائیل و ترکیه پس از آنکه نیروهای ارتش اسرائیل با حمله به ناوگان کشتی های حامل کمک های بشر دوستانه به مردم غزه ۹ فعال ترک را کشتند پرتنش تر شد، تا جاییکه ترکیه سفیر خود را از اسرائیل فراخواند.

پس از وخیم شدن روابط دو کشور، عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که روابط با اسرائیل "هرگز مانند گذشته نخواهد شد".

با این حال گزارش رسانه های اسرائیلی حاکی از آن است که اکنون افرادی از دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیشبرد مذاکرات مخفیانه با ترکیه را بر عهده دارند.

ترکیه اولین کشور مسلمانی بود که بیش از ۶۰ سال پیش کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت که این موضوع به ایجاد روابط نزدیک و دوستانه ای بین دو کشور منجر شد.

ترکیه و اسرائیل با هم قراردادهای تجاری متعددی به امضا رسانده اند. اسرائیل تسلیحات نظامی پیشرفته ای از جمله هواپیماهای بدون سرنشین را در اختیار ارتش ترکیه قرار داده است.

قرار است دومین ناوگان کشتی های کمک رسان به نوار غزه تا چند هفته دیگر راهی این منطقه شود.

اسرائیل از ارسال این کمک ها استقبال کرده اما از ترکیه خواسته است که به شهروندانش اجازه ندهد محاصره این منطقه را بشکنند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش کرده است برخی از تماس های دیپلماتیک اخیر بین اسرائیل و ترکیه از طریق هیات های نمایندگی دو کشور در سازمان ملل صورت گرفته که مسئول تحقیق در مورد کشتی کمک رسان به غزه بوده اند.

تحلیلگران معتقدند آمریکا در تلاش است تا دو متحد قدیمی خود را بار دیگر به یکدیگر نزدیک کند. از سوی دیگر ناآرامی های اخیر در سوریه، که اسرائیل و ترکیه با آن مرز مشترک دارند، موجب شده که مقامات اسرائیلی و سوری در پی یافتن راههایی باشند که شرایط منطقه را با ثبات تر کند.

مطالب مرتبط