دومین بیانیه بی بی سی در اعتراض به بازداشت خبرنگار خود در تاجیکستان

اورونبای عثمان
Image caption آقای عثمان اف پس از یک هفته بازداشت در نخستین ملاقات با وکیل مدافعش اتهامات وارده علیه خود را کاملاً رد کرده است

بی بی سی با انتشار بیانیه ای جدید در رابطه با بازداشت اورونبای عثمان اف، خبرنگار خود در ولایت سغد در تاجیکستان، محرومیت او از تماس با وکیل مدافع و خانواده‌اش را نقض قوانین تاجیکستان و موازین حقوقی بین‌المللی خوانده است.

در این بیانیه که روز دوشنبه ۲۰ ژوئن منتشر شد، آمده است: "یک هفته از بازداشت اورونبای عثمان اف، همکار ما، توسط مأموران امنیتی تاجیکستان می‌گذرد. در پی آن بی بی سی با انتشار بیانیه ای به تاریخ ۱۴ ژوئن این اقدام را محکوم کرد و تقاضا کرد او فوراً آزاد شود."

این سازمان می‌گوید با وجود انتشار بیانیه‌های مشابهی توسط سفارتخانه های بریتانیا و آمریکا در تاجیکستان و سازمانهای دیگر معتبر بین‌المللی، مقامات تاجیکستان نه تنها به آنها پاسخ نداده‌اند، بلکه طی یک هفته گذشته او از تماس با وکیل مدافع و اجازه ملاقات با اعضای خانواده و همکارانش محروم بوده است که این امر مغایر قوانین تاجیکستان و معیارهای حقوقی بین‌المللی است.

بی بی سی می‌نویسد مصاحبه اخیری که نهادهای امنیتی با او سازمان داده‌اند و نشر مقاله به دنبال این مصاحبه در سایت pressa.tj به تاریخ ۱۸ ژوئن که خبرنگار بی بی سی را متهم به عضویت در حزب تحریر می‌کند، نمونه نقض قوانین تفتیش و تحقیق و اصل برائت است.

بی بی سی در این بیانیه افزوده است: "ما قاطعانه تأکید می‌کنیم که این ادعاها بی‌اساسند و بی بی سی آنها را تهدیدی برای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و آزادی بیان در تاجیکستان می‌داند."

بی بی سی می‌گوید اورونبای عثمان اف به عنوان روزنامه‌نگار بی بی سی باید تمام جوانب هر موضوع را پوشش بدهد و بنا بر خصوصیات پیشه خود طبیعی است که او با افراد دارای دیدگاههای مختلف ملاقات کند و با آنها مصاحبه انجام بدهد و این یک امر مهم است که روزنامه‌نگاران بتوانند آزادانه و بدون بیم و هراس از تعقیب و آزار، در باره هر نهادی گزارش بدهند.

نگرانی از شکنجه

این رسانه بین‌المللی در بیانیه خود از ایمنی آقای عثمان اف اظهار نگرانی کرده است و نوشته او از مشکلات قلبی رنج می‌برد و نیاز به درمان دارد و خانواده او از وضع سلامت او و احتمال بدرفتاری با او در بازداشتگاه بشدت نگران هستند.

در این بیانیه از همه افراد و سازمانهایی که توان تأثیرگذاری بر وضعیت بازداشت آقای عثمان اف را دارند، خواسته شده که بر تلاشهای خود بیافزایند تا مقامات تاجیکستان این خبرنگار را آزاد کنند.

Image caption معترضان در مقابل سفارت تاجیکستان در بریتانیا شعار می‌دادند: "از حمله به رسانه‌های مستقل دست بردارید"

این در حالیست که پیش از انتشار این بیانیه گروهی از خبرنگاران و هواداران اورونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی در ولایت سغد تاجیکستان، با برگزاری تجمع و اعتراضی در برابر سفارت تاجیکستان در لندن خواستار آزادی او شدند.

آنها روز دوشنبه ۲۰ ژوئن در مقابل ساختمان سفارت تجمع کرده و در حالی که در دست تصاویر آقای عثمان اف را داشتند، شعار می‌دادند "اورونبای را آزاد کنید."

معترضان در مقابل ساختمان سفارت تاجیکستان در لندن می‌گفتند بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان نشانه دیگری در جهت محدود ساختن آزادی بیان در آن کشور است و شعار می‌دادند "از حمله به رسانه‌های مستقل دست بردارید".

آنها درخواست کتبی خود را برای آزادی اورونبای عثمان اف به سفارت تاجیکستان ارائه کردند.

تجمع در مقابل سفارت تاجیکستان در لندن در پی افزایش فشارهای بین‌المللی به دولت تاجیکستان در رابطه با بازداشت آقای عثمان اف صورت می‌گیرد.

واکنش سازمان عفو بین الملل

سازمان عفو بین‌الملل، از سازمانهای عمده دفاع از حقوق بشر نیز روز دوشنبه اعلام کرد به چند دلیل از بازداشت آقای عثمان اف نگران است.

آنا سندیر پسمان، نماینده این سازمان که مسائل تاجیکستان را دنبال می‌کند، به بی بی سی گفت یکی از این دلایل نگرانی، وجود ادعای بدرفتاری با آقای عثمان اف به هنگام بازداشت است. دلیل دیگر نگرانی این سازمان محرومیت آقای عثمان اف از خدمات حقوقی مناسب و فوری عنوان شده و دلیل دیگر هم خود اتهامات وارده است.

این سازمان می‌گوید ادعاهایی منتشرشده که این اتهامات ساختگی است و اگر این گونه ادعاها ثابت شود، سازمان عفو بین‌الملل او را زندانی سیاسی خواهد دانست.

این سازمان افزوده اسنادی در اختیار دارد که طبق آنها، بازداشت شدگان در تاجیکستان از دسترسی به وکیل مدافع محروم بوده‌اند. در حالی که قوانین تاجیکستان چنین حقی را به اتباع این کشور داده‌ است، اما در عمل دسترسی افراد به وکلای مدافع به لطف و نظر بازرسان مربوط است.

به گفته این سازمان، چنین حالتی در رابطه با بازداشت آقای عثمان اف مشاهده می‌شود.

حق نشر عکس

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تحقیقاتی را انجام داده است که بر مبنای آن، شکنجه و بدرفتاری نسبت به بازداشت شدگان در تاجیکستان در مراحل ابتدایی بازداشت صورت می‌گیرد و از افراد تحت بازجویی با استفاده از برخوردهای خشن شواهد و اعترافاتی اخذ می‌شود.

این سازمان می‌گوید به همین دلیل از ادعاهای موجود مبنی بر ضرب و شتم به هنگام بازداشت این خبرنگار بی بی سی، نگران است، به همان اندازه‌ که در مورد ادعاهای ساختگی و اتهامات علیه او نگران است.

این در حالیست که فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف، نیز از وضع سلامت موکلش اظهار نگرانی کرده و می‌گوید که از خانواده‌اش خواسته است اسنادی را در رابطه با وضع سلامت او دریافت و تهیه کنند، تا بر مبنای آنها از دادستان بخواهد او را به قید وثیقه آزاد کند.

همچنین، خانم واحداوا اشاره‌هایی به احتمال مورد برخورد خشن قرار گرفتن موکلش کرده است.

درخواست اتحادیه اروپا

پیشتر از این، سفارتخانه‌های کشورهای اتحادیه اروپا در تاجیکستان نیز از مقامات تاجیکستان خواسته بودند در رابطه با بازداشت آقای عثمان اف موازین حقوقی بین‌المللی را رعایت کنند.

در این بیانیه چنین آمده است: "ما از مقامات تقاضا داریم درباره ادعای شکنجه اورونبای عثمان اف تحقیق جدی شود. ما همچنین نگرانیم که مقررات لازم قضایی و حقوقی بهنگام بازداشت آقای عثمان اف و پس از آن رعایت نشده اند."

بیانیه اتحادیه اروپا می‌فزاید: "اتحادیه اروپا همچنان بر اهمیت آزادی مطبوعات تأکید می‌کند و هرچند تلاشهای دولت تاجیکستان را برای تأمین ثبات و امنیت در کشور به رسمیت می‌شناسد، ولی به اصرار خود ادامه می دهد که مقامات تاجیک باید در زمینه قضایی (دادگاهی) به استانداردهای شفاف حقوق بین‌المللی پایبند باشند."

اتحادیه اروپا که متشکل از ۲۷ کشور عضو است، بزرگترین اعطا کننده کمک در جهان می‌باشد. از سال ۱۹۹۲ بدین سو، اتحادیه اروپا به تاجیکستان بیش از ۵۰۰ ملیون یورو کمک کرده است.

فشارهای بین‌المللی در رابطه با بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان در حالی افزایش می‌یابد که دولت این کشور فقیرترین در آسیای میانه‌ است و تلاش می‌کند روابط خود با کشورهای اروپایی را تقویت کند.

اورونبای عثمان اف به تاریخ ۱۳ ژوئن پس از پایان کار ناپدید شد و یک روز بعد همراه با مأموران امنیتی در منزل خود ظاهر شد. پس از بازرسی منزلش مأموران امنیتی او را با خود بردند.

مسئولان امنیتی تاجیکستان او را به عضویت در یک سازمان اسلامگرا که فعالیتش در تاجیکستان ممنوع است، متهم کرده‌اند، اتهامی که او پس از یک هفته بازداشت در نخستین ملاقات با وکیل مدافعش آن را کاملاً رد کرده است.

مطالب مرتبط