دولت یونان با اختلاف کم رای اعتماد گرفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است که دولت یونان روز ۲۸ ژوئن از پارلمان بخواهد که از طرح کاهش هزینه ها - به میزان ۲۸ میلیارد یورو - حمایت کند

دولت جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان، موفق شده است که با وجود اعتراض های گسترده به برنامه اقتصادی اش، از پارلمان این کشور رای اعتماد بگیرد.

برنامه دولت آقای پاپاندرئو برای کاهش هزینه های عمومی و پرداخت بدهی های کلان یونان، اعتراض های شدیدی را در پی داشته است.

آقای پاپاندرئو امیدوار است که کابینه اش و به ویژه اوانجلوس ونیزلوس وزیر دارایی جدید، بتوانند حمایت پارلمان از تدابیر تازه ریاضتی را جلب کنند.

از ۳۰۰ نماینده پارلمان، ۱۵۵ نفر به دولت رای اعتماد داده اند اما ۱۴۳ نفر آنها با کابینه او مخالفت کرده اند. دو نماینده نیز رای ممتنع دادند.

این رای اعتماد، اولین گام به سوی یک وام ۱۲ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است که برای یونان جنبه حیاتی دارد.

یونان برای پرداخت بدهی های خارجی خود به شدت به این وام نیاز دارد.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا سه شنبه هشدار داده بود که یونان با "لحظه حقیقت" روبروست.

قرار است که دولت یونان روز ۲۸ ژوئن از پارلمان بخواهد که از طرح کاهش هزینه ها - به میزان ۲۸ میلیارد یورو - حمایت کند.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول می گویند زمانی به یونان وام مورد نظر را اعطا خواهند کرد که این کشور برنامه اقتصادی ریاضتی را تصویب کند.

تظاهرکنندگان مخالف با طرح های ریاضتی بار دیگر سه شنبه در برابر پارلمان یونان در آتن تجمع کردند.

یک تظاهرکننده به نام کالیوپه آیریس به بی بی سی گفت: "پلیس یونان با ما مثل مجرمان رفتار می کند. من زمانی شرکت خودم را داشتم و اوایل ۲۰۱۰ مجبور به بستن آن شدم. شرایط اقتصادی جلوی هر کار تازه ای را می گیرد."

اتحادیه های کارگری می گویند اصلاحات اقتصادی دولت، وضع کشور را خراب تر کرده است.

بسیاری از مردم یونان از افزایش بیکاری، افزایش مالیات ها و کاهش حقوق بازنشستگی که با هدف جلب رضایت اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول انجام شده، ناراضی هستند.

دو روز پیشتر وزرای دارایی منطقه یورو تصمیم نهایی برای اعطای وام ۱۲ میلیارد یورویی به یونان را تا اعمال سیاست های ریاضتی بیشتر به تعویق انداختند.

آنها گفتند که انتظار دارند قسط بعدی بسته نجات ۱۱۰ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا و بانک جهانی را تا نیمه ژوئیه به یونان بدهند، اما این بستگی به تصویب طرح کاهش ۲۸ میلیارد یورویی هزینه ها توسط آتن دارد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط