یونان در انتظار رای اعتماد پارلمان به دولت

اعتصاب کنندگان در آتن حق نشر عکس none
Image caption اعتصاب و تظاهرات در یونان در اعتراض به تدابیر ریاضتی ادامه دارد

درحالی که دولت یونان برای جلب حمایت از تدابیر ریاضتی تقلا می کند، خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که یونان با "لحظه حقیقت" روبروست.

رای اعتماد به دولت که قرار است اواخر روز سه شنبه انجام شود اولین گام به سوی یک وام ۱۲ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است، که برای یونان جنبه حیاتی دارد.

یونان برای پرداخت بدهی هایش به این وام نیاز دارد.

اگر دولت رای اعتماد بگیرد، از پارلمان یونان درخواست خواهد شد طی یک رای گیری در روز ۲۸ ژوئن از طرح کاهش هزینه ها - به میزان ۲۸ میلیارد یورو - حمایت کند.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تنها زمانی وام را اعطا خواهند کرد که تدابیر ریاضتی توسط یونان تصویب شده باشد.

آقای باروسو در بروکسل گفت: "به هیچ کس نمی توان بر خلاف اراده او کمک کرد. هفته آینده لحظه حقیقت خواهد بود، و یونان باید نشان دهد که واقعا به یک مجموعه بلندپروازانه از تدابیر تازه مالی و خصوصی سازی که توسط نخست وزیر پاپاندرئو پیشنهاد شده متعهد است."

تظاهرکنندگان مخالف با طرح های ریاضتی بار دیگر روز سه شنبه در برابر پارلمان یونان در آتن تجمع کردند.

یک تظاهرکننده به نام کالیوپه آیریس به بی بی سی گفت: "پلیس یونان با ما مثل مجرمان رفتار می کند. من زمانی شرکت خودم را داشتم و اوایل ۲۰۱۰ مجبور به بستن آن شدم. شرایط اقتصادی جلوی هر کار تازه ای را می گیرد."

رای گیری روز سه شنبه برای تایید کابینه تازه دولت یونان، که آقای جورج پاپاندرئو جمعه معرفی کرده بود، انجام می شود.

آقای پاپاندرئو امیدوار است کابینه تازه و به ویژه اوانجلوس ونیزلوس وزیر دارایی جدید، بتوانند حمایت پارلمان از تدابیر تازه ریاضتی را جلب کنند. این تدابیر با مخالفت شدید در سطح جامعه یونان مواجه است.

اتحادیه های کارگری می گویند اصلاحات اقتصادی دولت، وضع کشور را خراب تر کرده است.

بسیاری از مردم یونان از افزایش بیکاری، افزایش مالیات ها و کاهش حقوق بازنشستگی که با هدف جلب رضایت اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول انجام شده، ناراضی هستند.

دو روز پیشتر وزرای دارایی منطقه یورو تصمیم نهایی برای اعطای وام ۱۲ میلیارد یورویی به یونان را تا اعمال سیاست های ریاضتی بیشتر به تعویق انداختند.

آنها گفتند که انتظار دارند قسط بعدی بسته نجات ۱۱۰ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا و بانک جهانی را تا نیمه ژوئیه به یونان بدهند، اما این بستگی به تصویب طرح کاهش ۲۸ میلیارد یورویی هزینه ها توسط آتن دارد.

مطالب مرتبط