'اتحادیه اروپا چند ایرانی را در ارتباط با سرکوبها در سوریه تحریم می کند'

تظاهرات در سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای غربی ایران را به حمایت از سرکوب اعتراضات در سوریه متهم می کنند.

گزارشهای رسیده حاکیست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به توافق رسیده اند تا تحریمهایی را که به دلیل سرکوب ها در سوریه علیه این کشور وضع شده گسترش دهند.

خبرگزاریها به نقل از دیپلماتهایی که نخواسته اند نامشان فاش شود، گزارش داده اند که این تحریمها شامل حال چهار نهاد وابسته به تشکیلات نظامی سوریه و هفت نفر از جمله سه شهروند ایرانی می شود.

انتظار می‌رود این فهرست جدید تحریمها که گفته می شود به ابتکار بریتانیا و فرانسه تنظیم شده، روز پنجشنبه به طور رسمی تصویب شود و از روز جمعه که سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم می آیند، به اجرا گذاشته شود.

نام افراد و نهادهایی که قرار است مورد تحریم قرار بگیرند، روز جمعه رسما منتشر خواهد شد.

اتحادیه اروپا در ماه مه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و چند نفر دیگر از مقامات بلندپایه آن کشور را به فهرست شهروندان سوری که مورد تحریم قرار دارند، افزود. این تحریمها شامل منع سفر این مقامات به اتحادیه اروپا و مسدود شدن حسابهای بانکی آنها است.

به این ترتیب با نهایی شدن فهرست جدید اتحادیه اروپا، تعداد افراد و نهادهایی که در ارتباط با سرکوبها در سوریه مورد تحریم آن اتحادیه قرار می گیرند به ۳۴ می رسد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات گزارش داده که شهروندان ایرانی که نامشان به این فهرست افزوده می شود، متهم هستند که به سوریه در سرکوب معترضان کمک کرده و از جمله تجهیزاتی را به این منظور در اختیار حکومت دمشق قرار داده اند.

این در حالیست که وزیر خارجه سوریه، اتحادیه اروپا را به دخالت در مسایل داخلی آن کشور متهم کرده و ادعای کمک ایران و حزب الله برای کمک به سرکوب معترضان را رد کرده است.

فعالان حقوق بشر می گویند در ناآرامی های سوریه تا کنون حداقل ۱۳۰۰ نفر کشته شده اند.

همزمان با این تحولات چندین کشور عضو اتحادیه اروپا هم صدا با واشنگتن خواستار تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت برای محکوم کردن سرکوب اعتراضات در سوریه شده اند، اما روسیه هشدار داده است که چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهد کرد.

مطالب مرتبط