ایتالیا خواستار آتش بس در لیبی شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت لیبی به بمباران شهر مصراته ادامه می دهد

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا برای ارسال کمک های انساندوستانه به لیبی خواستار توقف فوری درگیری های خشونت آمیز شده است.

آقای فراتینی همچنین گفته است که ناتو باید اطلاعاتی درباره نتایج عملیات حملات هوایی در لیبی ارائه دهد و همینطور دستورالعملی شامل آنچه وی "اشتباهات فاحش" که منجر به تلفات غیر نظامی شده، تهیه کند.

وزیر خارجه ایتالیا که در مجلس عوام سخن می گفت در رابطه با عملیات ناتو اضافه کرد: "درخواست جزییات دقیق در مورد اشتباهات فاحشی که در ارتباط با غیرنظامیان رخ داده، منصفانه است."

هفته گذشته مقامات حکومت لیبی گزارش کردند که هفت غیر نظامی در جریان بمباران هوایی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کشته شدند.

آنها همچنین روز دوشنبه (۲۰ ژوئن) ادعا کردند که حمله ناتو به مقر یکی از حامیان اصلی سرهنگ قذافی منجر به کشته شدن ۱۵ نفر از جمله ۳ کودک شده است.

روز یکشنبه نیز ظاهرا یکی از موشک های ناتو در مسیری غلط شلیک شد و به یک منطقه مسکونی اصابت کرد.

دولت لیبی گفت که ۹ نفر از جمله دو کودک در جریان این حمله کشته شدند.

ناتو اذعان کرد که حملات احتمالا تلفات غیر نظامی داشته است.

از سویی، وزیر امور خارجه چین، شورای ملی انتقالی لیبی متشکل از مخالفان دولت را "شریکی مهم در مذاکرات و نیروی سیاسی حائز اهمیت در داخل کشور" توصیف کرده است.

روز گذشته (سه شنبه ۲۱ ژوئن) محمود جیبریل، رهبر مخالفان حکومت لیبی برای دیدار و گفتگو با مقامات چینی به پکن سفر کرد.

درخواست عمرو موسی

عمرو موسی، دبیر کل اتحادیه عرب هم ضمن ابراز نگرانی از عملیات ناتو، خواستار آتش بس شده است.

عمرو موسی در باره عملیات ناتو در لیبی ابراز تردید کرده و در گفتگویی با روزنامه گاردین چاپ لندن گفته است: " وقتی که می بینم کودکان کشته می شوند، قطعا به این عملیات شک می کنم. به همین دلیل نسبت به بروز تلفات قربانیان غیرنظامی هشدار داده بودم."

وی افزود: "زمان آن فرا رسیده که آنچه در توان داریم انجام دهیم تا به یک راه حل سیاسی دست یابیم."

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه گفت: "توافق آتش بس با نظارت بین المللی و به دنبال آن یک دوره انتقالی لازم است تا آینده لیبی روشن شود."

مطالب مرتبط