'یونان جز اجرای برنامه ریاضت اقتصادی راهی ندارد'

Image caption آقای باروسو می گوید که اتحادیه اروپا برای انجام هر کاری در کمک به یونان مصمم است

دومین روز نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه، ۳ تیر (۲۴ ژوئن) در بروکسل برگزار می‌شود.

رهبران اتحادیه اروپا در اولین روز از نشست خود در روز پنجشنبه، ۲۳ ژوئن، به یونان هشدار دادند که برای نجات این کشور از بحران مالی، هیچ طرح جایگزینی برای یک برنامه ریاضت اقتصادی وجود ندارد.

آنها گفتند که یونان می‌تواند فقط با کاهش بیشتر هزینه‌های دولتی، مانع ورشکستگی خود شود و تنها در چنین صورتی است که این کشور امکان خواهد داشت وام‌های بیشتری از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول دریافت کند.

با این حال، رهبران اتحادیه اروپا در این نشست، دوباره بر تعهد خود در کمک به یونان برای خروج این کشور از مشکلات مالی و حفظ ثبات مالی اتحادیه اروپا تاکید کردند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که "کشورهای عضو، اراده ای واقعی دارند تا آنچه را که (برای کمک به یونان) لازم است،عملی کنند."

نمایندگان پارلمان یونان هفته آینده در باره اجرای یک طرح اقتصادی جدید با هدف صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم از نماینده‌های حزب مخالف دولت یونان خواسته است تا از تصویب این طرح حمایت کنند.

دولت یونان پیشنهاد کرده است که ۲۸ میلیارد یورو اضافه بر کاهش‌های قبلی، از هزینه‌های دولتی کم شود. این کاهش هزینه‌ها در مدت ۵ سال محقق خواهد شد.

در صورتی که این پیشنهاد تصویب شود، یونان خواهد توانست قسط بعدی کمک‌های مالی به مبلغ ۱۲ میلیارد یورو را از کشورهای حوزه یورو و صندوق بین‌المللی پول دریافت کند.

ارزش کل کمک‌های مالی کشورهای اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول به یونان ۱۱۰ میلیارد یورو اعلام شده است.

در صورتی که قسط بعدی این کمک‌ها به یونان داده نشود، دولت این کشور نخواهد توانست اقساط بدهی خود را در موعد مقرر در اواسط ماه ژوئیه، پرداخت کند.

در عین حال، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که یونان به سختی خواهد توانست مانع از ورشکستگی خود در آینده نزدیک شود.

یونان در انتظار کمک

در عین حال، هرمن ون رومپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفته است که اعضای این اتحادیه به دنبال آن هستند تا دسترسی به بخشی از منابع مالی اتحادیه اروپا را برای یونان آسان‌تر کنند تا به توسعه اقتصادی این کشور کمک شود.

حق نشر عکس AP
Image caption برنامه ریاضت اقتصادی دولت با تظاهرات اعتراضی مواجه بوده است

جرج پاپاندرو، نخست وزیر یونان هم گفته است که دولتش به تصویب و اجرای طرح‌های اقتصادی سختگیرانه متعهد است.

او گفت که "یونان کاملا متعهد است تا برنامه‌ای بسیار مهم را برای تحقق تغییراتی مهم و بنیادی و داشتن اقتصادی زنده و پویا اجرایی کند."

با این حال، دبیر بخش اروپا در بی‌بی‌سی می‌گوید که هنوز معلوم نیست که آیا معترضان یونانی آماده‌اند این کاهش هزینه‌ها را بپذیرند تا یونان ورشکسته نشود؟

در روزهای اخیر و در شرایطی که رایزنی مقامات رسمی یونان با اتحادیه اروپا و نهادهای بین‌المللی برای دریافت کمک مالی ادامه داشته است، معترضان به برنامه‌های اقتصادی جدید در یونان دست به تظاهرات گسترده ای زده اند.

ناظران می‌گویند که با توجه به اعتراضات مردمی در مخالفت با سیاست‌های مالی دولت و عدم تمایل برخی از نمایندگان پارلمان یونان برای حمایت از سیاست‌های دولت در کاهش هزینه‌ها، این احتمال که دولت بتواند پیش‌شرط های اتحادیه اروپا را برآورده کند، چندان زیاد نیست.

مطالب مرتبط