مخالفان دولت لیبی: برای دوره بعد از سرهنگ قذافی آماده می‌شویم

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان سرهنگ قذافی می‌گویند که بر اساس برخی نشانه‌ها، رژیم حاکم در لیبی در حال ضعیف شدن است

مخالفان دولت لیبی در شرق این کشور می‌گویند که با یک شبکه زیرزمینی از مخالفان سرهنگ قذافی در طرابلس ارتباطات نزدیکی دارند.

یکی از اعضای شورای ملی انتقالی در بنغازی به بی‌بی‌سی گفته است که با مخالفان دولت در طرابلس مذاکراتی محرمانه داشته‌اند تا برای زمانی که سرهنگ قذافی سرنگون می‌شود، آماده باشند.

این فرد گفت که این مذاکرات از طریق شبکه اسکایپ و تلفن‌های ماهواره‌ای انجام می‌شود.

مخالفان دولت لیبی به دنبال آن هستند که میزان تاثیر حمله‌های هوایی ناتو بر حکومت لیبی و نیز تضعیف روحیه فعالان در دولت این کشور را ارزیابی کنند.

آنها همچنین به دنبال مشارکت دادن مخالفان "زیرزمینی" دولت لیبی در استراتژی اصلی خود، یعنی برکناری سرهنگ قذافی هستند.

مذاکرات شبانه

آنها خودشان را "طرابلس ۵" می‌خوانند – ۵ عضو شورای ملی انتقالی در بنغازی- که به گفته خودشان، هر شب با شبکه‌ای از بیش از ۱۰۰ نفر در طرابلس در تماس هستند.

آنها معتقدند راهی پیدا کرده‌اند تا اقدامات رژیم سرهنگ قذافی برای نظارت بر خود را پشت سر بگذارند.

الامین بلحاج، یکی از اعضای شورای ملی انتقالی لیبی، می‌گوید که به نظر او ارتباطات مستقیم از طریق شبکه اسکایپ و تلفن‌های ماهواره‌ای، شیوه امنی است، "چون هیچکس تاکنون بازداشت نشده است."

او می‌گوید: "ما هر شب حدود یک ساعت با هم صحبت می‌کنیم. از تمام بخش‌های جامعه در این شبکه حضور دارند و آنها نظرات دوستانشان را به ما منتقل می‌کنند یا مسائلی را که در مساجد و در کوچه و خیابان مطرح می‌شوند."

آقای بلحاج برای اداره این شبکه مخفی، در موقعیت خوبی است. او برای ۳۰ سال در جمع مخالفان سرهنگ قذافی بوده است و به عنوان یکی از اعضای شناخته‌شده اخوان المسلمین لیبی، ابتدا در طرابلس حضور داشت و بعد برای طی دوره تبعیدش، به منچستر بریتانیا رفت.

او می‌گوید: "ما تجربه خیلی خوبی از فعالیت زیرزمینی داریم و برای ۳۰ سال نفوذناپذیر مانده‌ایم."

او الان به افرادی پیوسته است که می‌خواهند لیبی را برای روزی که سرهنگ قذافی سرنگون می‌شود، آماده کنند.

زمان‌بندی

به نظر آقای بلحاج، نشانه‌هایی هست که بر اساس آنها، به تدریج از ترس مخالفان رهبر لیبی کم می‌شود و رژیم حاکم در لیبی در حال ضعیف شدن است.

او به نقل از برخی از کارمندان دولتی می‌گوید که آنها در مواردی، وقتی بر سر کار حاضر شده‌اند، دریافته‌اند که مسئولان بخشی که در آن کار می‌کنند، ناپدید شده‌اند.

به گفته او، در گزارش‌های دیگری آمده است که از تعداد نیروهای شبه‌نظامی هم که در خیابان‌ها گشت‌زنی می‌کنند، کمتر شده است و گفته می‌شود که آنها برای انجام وظیفه، به مناطق دیگر فرستاده شده‌اند.

آقای بلحاج می‌گوید: "ما صددرصد مطمئن هستیم که اعتراضاتی در طرابلس شکل خواهد گرفت."

اما چیزی که رهبران مخالفان دولت لیبی نمی‌خواهند شاهد باشند، تکرار روندی است که در اواخر ماه فوریه به آزادسازی بنغازی منجر شد و بعد، وقتی مردم دست به تظاهرات ضددولتی در طرابلس زدند، اعتراضاتشان در ابعاد کم و ناهماهنگ بود و به راحتی با آنها برخورد شد.

این بار، رهبران مخالفان دولت لیبی امیدوارند که ارتباطاتشان با شبکه زیرزمینی طرابلس، هماهنگی‌های بیشتری داشته باشد و در نتیجه، اقدامات نظامی برنامه‌ریزی‌شده علیه نیروهای تحت امر سرهنگ قذافی در جنوب، غرب و شرق لیبی با شورش و قیام در داخل پایتخت این کشور همراه شود و وفاداران به سرهنگ قذافی برای برخورد با آنها در موقعیت شکننده‌ای قرار بگیرند.

خطر بزرگتر

اما آزمون دیگری که پیش روی شبکه زیرزمینی طرابلس قرار دارد، برنامه‌ریزی برای جلوگیری از هر گونه قتل عام احتمالی در زمان سرنگونی رژیم حاکم است.

آقای بلحاج می‌گوید: "به نظر ما قذافی در حال برنامه‌ریزی است تا اگر رفتنی شد، کاری بکند."

او اضافه می‌کند: "نگران کمیته‌های انقلابی (طرفدار قذافی) و بخشی از نیروهای امنیتی هستیم که از رژیم حمایت می‌کنند و باید برنامه جامعی داشته باشیم تا برای بدترین حالت ممکن در صورت برکنار شدن سرهنگ قذافی، آماده باشیم."

در نتیجه، به گفته او، مخالفان دولت لیبی در حال برقراری ارتباط با افراد حرفه‌ای و تکنوکرات، مخصوصا نیروهای پلیس و افسران ارتش هستند. بخشی از این افراد در ظاهر همچنان به سرهنگ قذافی وفادارند، ولی به طور محرمانه این اطمینان را به مخالفان دولت داده‌اند که در صورت کنار رفتن سرهنگ قذافی از قدرت، دستورات خود را از شورای ملی انتقالی دریافت خواهند کرد."

به این ترتیب، رهبران مخالفان دولت لیبی امیدوارند که از غارت اموال، خرابکاری و تنش در طرابلس جلوگیری شود.

آقای بلحاج می‌گوید: "بسیاری از نیروهای ارتش و پلیس در پیامی روشن به ما گفته‌اند که الان با قذافی هستند، ولی وقتش که برسد، با ما خواهند بود."

با این حال، هیچ یک از ادعاهای مخالفان دولت لیبی، به راحتی قابل تایید نیست و حتی ممکن است این اظهارات، فقط افکاری آرمانی و حتی تبلیغات صرف باشد.

مطالب مرتبط