نخست‌وزیر سابق اوکراین به اتهام سوءاستفاده از قدرت محاکمه شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اگر خانم تیموشنکو مجرم شناخته شود، نخواهد توانست در انتخابات آتی پارلمانی و ریاست جمهوری اوکراین نامزد شود

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین در ارتباط با اتهامات مربوط به سوءاستفاده از قدرت در زمان نخست وزیری، به دادگاه رفته است.

خانم تیموشنکو که از چهره‌های شاخص انقلاب نارنجی اوکراین در سال ۲۰۰۴ میلادی به شمار می‌رود، متهم شده است که در سال ۲۰۰۹ میلادی از محدوده اختیارات خود فراتر رفته است و در شرایطی که روسیه برای مدتی عرضه گاز طبیعی به اوکراین را متوقف کرده بود، یک قرارداد گازی با این کشور امضا کرده است.

گفته می‌شود که این قرارداد گازی با روسیه باعث شد اوکراین منابع مالی قابل توجهی را از دست بدهد.

خانم تیموشنکو اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده است، رد کرده و طرح آنها را نوعی انتقام از سوی ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهور کنونی اوکراین خوانده است.

خانم تیموشکنو رقیب ویکتور یانوکویچ در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در سال ۲۰۱۰ میلادی بود و تنها با اختلاف کمی، ریاست جمهوری را به او واگذار کرد.

خانم تیموشنکو از دادگاه حقوق بشر اروپا خواسته است تا بررسی کند که آیا طرح اتهامات علیه او، انگیزه‌های سیاسی داشته است یا نه.

"نمایش بیخود و خنده‌دار"

حدود یک هزار نفر از هواداران خانم تیموشنکو در محوطه بیرون دادگاه محل محاکمه او در کیف، پایتخت اوکراین، و در محاصره نیروهای پلیس جمع شده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم تیموشنکو به قاضی دادگاه گفته است که "این، یک نمایش بیخود و خنده‌دار است نه محضر دادگاه."

بازرسان پرونده خانم تیموشنکو می‌گویند که "او با امضای قراردادی ۱۰ ساله برای خرید گاز طبیعی از روسیه به قیمتی بسیار بالا و ویرانگر برای اقتصاد اوکراین موافقت کرده است."

آنها همچنین می‌گویند که خانم تیموشنکو برای امضای این قرارداد، تأیید هیأت دولت را نگرفته بوده است.

این اولین باری نیست که اتهاماتی علیه نخست وزیر سابق اوکراین مطرح می‌شود.

در ماه دسامبر خانم تیموشنکو متهم شد که مبلغ ۳۲۰ میلیون یورو را که دولت اوکراین در سال ۲۰۰۹ میلادی و از محل فروش سهمیه تولید گازهای گلخانه‌ای این کشور دریافت کرده بود، به طور غیرقانونی جابه‌جا کرده است.

مقامات رسمی دولت آمریکا و اتحادیه اروپا اتهاماتی را که علیه خانم تیموشنکو و تعدادی از متحدانش مطرح می‌شوند، محکوم کرده‌اند.

در پرونده خانم تیموشنکو درخواست ۷ تا ۱۰ سال زندان برای او مطرح شده است و در صورتی که او مجرم شناخته شود، نخواهد توانست در انتخابات پارلمانی اوکراین در اکتبر ۲۰۱۲ میلادی و نیز در انتخابات ریاست جمهوری بعدی در سال ۲۰۱۵ میلادی شرکت کند.

مطالب مرتبط