CPJ: "اتهامات ساختگی علیه عثمان اف را لغو کنید"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای عثمان اف طول ده سال آخر برای بخش ازبکی بی بی سی از شمال تاجیکستان گزارشها تهیه می‌کرد

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ) با انتشار بیانیه ای تازه از دولت تاجیکستان خواسته است که اتهامات به گفته این سازمان “ساختگی” علیه خبرنگار بازداشتشده بی بی سی در شهر خجند را لغو کند.

همچنین، این سازمان مجدداً خواستار آزادی اورونبای عثمان اف شده و گفته است که اتهامات وارده علیه آقای عثمان اف با فعالیتهای خبرنگاری‌اش پیوند دارد.

نینا آگنییاناوا، هماهنگساز برنامه‌های اروپا و آسیای میانه‌ کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران، گفته است: “ما از مقامات تاجیکستان می‌خواهیم که از اتهامات علیه اورونبای عثمان اف دست کشند. عثمان اف که تنها به خاطر فعالیتهای روزنامه‌نگاری‌اش تنبیه می‌شود، باید بیدرنگ آزاد کرده شود.”

در این بیانیه همچنین گفته شده است که مسئولان این کمیته برای بررسی قضیه بازداشت اورونبای عثمان اف با نمایندگان سفارت تاجیکستان در آمریکا، وزارتهای امور خارجه و داخله، کمیته امنیت ملی تماس گرفته‌اند، ولی هیچ کسی در این نهادها حاضر نشده است این موضوع را شرح دهد.

این سازمان بین‌المللی مدافع آزادی بیان از قول فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف، نوشته است که موکلش رسماً به عضویت در سازمان ممنوع حزب تحریر متهم شده و امکان دارد تا به 15 سال زندان محکوم شود.

هرچند، به گفته خانم واحداوا، اورونبای عثمان اف این اتهام را رد کرده و اظهار داشته است که با این حزب ممنوع هیچ ارتباطی ندارد، ولی بعید نیست با چند نفری که از عضویت آنها در این سازمان آگاهی نداشته، برای تهیه برنامه‌های رادیویی مصاحبه کرده باشد.

در این بیانیه از قول مسئولان شبکه خبری بی بی سی آمده است که اورونبای عثمان اف در جریان تهیه مطالب رادیویی با جانبهای مختلف و افراد دارای عقاید و ‌اندیشه‌های گوناگون مصاحبه می‌کرد و این امر یکی از معیارهای کار حرفه‌ای خبرنگاری است.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران همچنین از وضع سلامتی آقای عثمان اف اظهار نگرانی کرده و از قول ملاحت عبدالعظیماوا، همسر آقای عثمان اف نوشته است: "وقتی او را در بازداشتگاه دیدم، نشناختم، سخت لاغر شده بود. وی با دشواری راه می‌رفت و با مشکل سلام وعلیک می‌کرد."

این سازمان تأکید کرده است که فشارها بر دولت تاجیکستان برای آزادی اورونبای عثمان اف در حال افزایش است و از بیانیه‌های اخیر کشورها، سازمانها و اقدامات خبرنگاران در این زمینه یادآور شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در یک هفته اخیر این دومین بیانیه کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران است که آزادی اورونبای عثمان اف را تقاضا می‌کند

در همین حال، شورای رسانه‌های تاجیکستان، یک سازمان غیردولتی ناظر بر فعالیت رسانه‌ها در این کشور که بیشتر به بررسی بحث و اختلافات میان رسانه‌ها، نشریات و روزنامه‌نگاران می‌پردازد، کمیسیونی برای بررسی مقالات چاپ‌شده در باره اورونبای عثمان اف تأسیس داده است.

مسئولان این شورا می‌گویند که تأسیس این کمیسیون با درخواست دفتر نمایندگی بی بی سی در تاجیکستان صورت گرفته و آنها دو مقاله چاپ‌شده در سایت Pressa.tj و نشریه "نرادنایا گازتا" را مورد بررسی قرار خواهند داد.

تارنمای Pressa.tj روز شنبه 18 ژوئن مطلبی را منتشر کرد که در آن خبرنگار پس از مصاحبه با اورونبای عثمان اف در اداره محل امنیت در سغد از قول او نوشته است که گویا “وی با امیر حزب تحریر در تاجیکستان چند مراتبه دیدار داشته است.”

ولی فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف که روز دوشنبه با موکلش دیدار داشت، می‌گوید که وی این ادعاها را رد کرده و گفته است که چنین حرفها را به خبرنگار نگفته است.

گذشته از این، به گفته خانم واحداوا، در مطلب چاپ‌شده در تارنمای Pressa.tj نکاتی توهین‌آمیز نسبت به آقای عثمان اف به مشاهده می‌رسد و برخی اطلاعات و ادعاهای مطرح شده در این مقاله امنیت او را به خطر می‌‌اندازد.

“نرادنایا گازتا”، نشریه روسی زبان دولت تاجیکستان، نیز روز چهارشنبه 22 ژوئن مطلبی را در باره بازداشت آقای عثمان اف منتشر کرده و او را “اافراطگرا” نامیده است.

بی بی سی می‌گوید که کاربرد این تعبیرها توهین به خبرنگار بازداشتشده آن است و همچنین، ماده 11 اعلامیه حقوق بشر و ماده 20 قانون اساسی تاجیکستان در باره اصل براعت یا احتمال بی‌گناهی افراد بازداشتشده را نقض می‌کند.

ماده 11 اعلامیه حقوق بشر می‌گوید: “هر انسانی که به ارتکاب جرمی متهم شده است، حق دارد که بی‌گناه شمرده شود، تا زمانی که جرم او با رعایت همه مقررات قانونی و در دادگاهی شفاف و عادلانه و آزاد ثابت شود و او از همه امکانات برای دفاع از خود برخوردار بوده باشد."

در ماده 20 قانون اساسی تاجیکستان نیز آمده است: “هیچ کس در ارتکاب جرمی گنهکار دانسته نمی‌شود، تا زمانی که حکم دادگاه در باره اثبات جرم او اعتبار قانونی پیدا کند.”

مسئولان شورای وا یا رسانه‌های تاجیکستان، می‌گوید که کمیسیون تأسیس شده مقالات را مورد آموزش و بررسی قرار خواهد داد، با طرفهای بحث ملاقات و نتایج بررسی خود را اعلام خواهد کرد.

در همین حال، طبق اطلاع فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع اورونبای عثمان اف، روز دوم است که بازرسان امنیتی به بازپرسی آقای عثمان اف در حضور وکیل مدافعش ادامه‌ می‌دهند.

ولی به گفته خانم واحداوا، وی به خاطر مختل نکردن روند تحقیق این قضیه، نمی‌تواند جزئیات این بازپرسیها را افشا کند

مطالب مرتبط