مصر از دریافت کمک از صندوق بین‌المللی پول منصرف شد

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر دارایی مصر گفته است که این کشور از دریافت کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی منصرف شده است

سمیر ردوان، وزیر دارایی مصر گفته است که این کشور دیگر به دنبال دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نخواهد بود.

تصمیم دولت مصر برای انصراف از ارائه درخواست کمک مالی از این نهادهای بین المللی، در شرایطی اعلام می‌شود که کمتر از یک ماه پیش، مقامات رسمی دولت مصر با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت سه میلیارد دلار کمک مالی به توافق رسیده بودند.

قرار بود این کمک مالی، صرف تامین بخشی از هزینه‌های جاری و کسری بودجه مصر شود.

در زمان اعلام این توافق، مسئولان صندوق بین‌المللی پول از اقدامات دولت برای تثبیت وضعیت اقتصادی مصر تقدیر کردند.

مقامات بانک جهانی هم حدود یک ماه پیش، اعلام کرده بودند که برای کمک به توسعه اقتصادی و تسریع روند تغییر در کشورهای مصر و تونس قصد دارند شش میلیارد دلار کمک مالی به این کشورها ارائه دهند.

به دنبال تحولات سیاسی مصر در ماه فوریه که به برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق آن منجر شد، اقتصادی این کشور با مشکلاتی روبه‌رو شده است و به گفته تحلیلگران، احیای اقتصاد مصر، یکی از بزرگ‌ترین چالش های پیش روی رهبران جدید این کشور به شمار می‌رود.

ناآرامی‌های مصر باعث شده‌ است از تعداد گردشگران خارجی و نیز از حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور کم شود که این وضعیت درآمدهای مالیاتی دولت را کاهش داده است.

توافقنامه دولت مصر و صندوق بین‌المللی پول باید به تصویب هیأت مدیره صندوق بین‌المللی پول، هیأت دولت مصر و شورای نظامیان این کشور می‌رسید.

به گفته سباستین آشر، از دبیران بخش عربی بی‌بی‌سی، انقلاب مصر حس غرور و استقلال مردم مصر را احیا کرده و باعث شده است آنچه که به عنوان دخالت خارجی در مصر در نظر گرفته می‌شود، مورد پذیرش آنها نباشد.

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی، صندوق بین‌المللی پول بین مردم کشورهای عربی، محبوبیت چندانی ندارد و در مصر، بسیاری از مردم این نهاد مالی را از پشتیبانان حسنی مبارک در زمان ریاست جمهوریش می‌دانستند.

گفته می‌شود که بخشی از سیاست‌های اقتصادی سختگیرانه‌ای که در دولت حسنی مبارک دنبال می‌شد و نتایج آنها بیش از طبقات فقیر جامعه، به نفع ثروتمندان مصر بود، با حمایت صندوق بین‌المللی پول اعمال می‌شد.

اختلاف طبقاتی شدید در مصر یکی از دلایل ناآرامی‌های اخیر این کشور اعلام شده است.

چند هفته پیش، مقامات صندوق بین‌المللی پول در زمان مذاکره با مسئولان دولت جدید مصر اعلام کرده بودند که برای ارائه کمک مالی ۳ میلیارد دلاری به این کشور، شرایط سختی را در نظر نخواهند گرفت.

این توافق در مصر با استقبال گروهی از تصمیم‌گیران همراه بود، ولی بسیاری، این اقدام را خیانت به جنبش اعتراضی مصر دانستند و صندوق بین‌المللی پول را به عنوان ابزار امپریالیسم محکوم کردند.