هو جیا، ناراضی سرشناس چینی آزاد شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

همسر هو جیا، از سرشناس‌ترین فعالان حقوق بشر و از ناراضیان سیاسی در چین، از آزادی او از زندان خبر داده است.

هو جیا سه سال و نیم به جرم "تشویق افکار عمومی برای سرنگونی حکومت کمونیستی در چین" در زندان بوده است و دوره محکومیتش روز یکشنبه، ۲۶ ژوئن (۵ تیر) به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، نیروهای پلیس در اطراف محل زندگی آقای هو حضور چشمگیری دارند و به نظر می‌رسد که او الان در نوعی بازداشت خانگی به سر می‌برد.

هو جیا که ۳۷ سال دارد، از فعالان در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی، از جمله آزادی‌های مدنی، حفاظت از محیط زیست و دفاع از حقوق مبتلایان به بیماری ایدز بوده است.

او فقط چند روز بعد از آزادی آی وی‌وی، نقاش مشهور و فعال مدنی چین، آزاد شده است.

آزادی این افراد، با سفر اروپایی ون جیابائو، نخست وزیر چین، همزمان شده است.

"حکم زندان به دلیل شایعه‌های عنادورزانه"

حق نشر عکس Reuters
Image caption اتهام هو جیا تشویق افکار عمومی برای سرنگونی حکومت بود

زنگ جینگیان، همسر هو جیا، در سایت توئیتر نوشته است که همسرش روز یکشنبه، ساعت ۲ و نیم صبح به وقت محلی از زندان آزاد شده است.

در این پیام آمده است: "ما خوب و خوشحال هستیم. باید مدتی استراحت کنیم. از همه متشکریم."

خانم زنگ پیش از این به خبرگزاری رویترز گفته بود که به علت نگرانی از "مشکل‌ساز شدن مصاحبه"، با خبرنگاران گفت‌وگو نمی‌کنند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پکن می‌گوید که نیروهای امنیتی در اطراف محل زندگی آقای هو حضور قابل توجهی دارند و اجازه حضور در محل، به خبرنگاران داده نمی‌شود.

فعالان حقوق بشر بارها از این که دولت چین بعد از آزادی آقای هو محدودیت‌های امنیتی سختی برایش در نظر بگیرد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

دولت چین هنوز واکنشی به آزادی آقای هو نشان نداده است.

سوفی ریچاردسون، از اعضای دیدبان حقوق بشر، پیش از این، از دولت چین خواسته بود تا آقای هو را در حصر خانگی قرار ندهد.

او گفته بود که "هو جیا اصلا نباید زندانی می‌شد."

آقای هو در سال ۲۰۰۸ میلادی به زندان محکوم شد.

اتهاماتی که علیه او مطرح شدند، به نوشتن ۵ مقاله انتقادی و مصاحبه‌هایش با رسانه‌ها مربوط بود.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، در آن زمان گزارش داد که آقای هو به علت "شایعه‌پراکنی عنادورزانه" و افترا و تهمت زدن محاکمه شده است.

آقای هو در آستانه برگزاری مسابقات المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ میلادی، نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقام‌های دولت چین نوشت و از آنها خواست تا به تجاوز به حقوق بشر در این کشور پایان دهند.

او برنده جایزه ساخاروف، مهم‌ترین جایزه اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر است.

هو جیا در سال ۲۰۰۷ میلادی هم تحت بازداشت خانگی قرار گرفته بود، چون به همراه همسرش فیلم مستندی درباره تجربه شخصی خود از زندگی تحت نظارت دائمی پلیس ساخته و آن را در سایت‌های اینترنتی منتشر کرده بودند.

در مدتی که آقای هو در زندان به سر می‌برد، همسرش هم به طور مرتب تحت نظر پلیس بود و در بیشتر موارد، از گفت‌وگویش با خبرنگاران جلوگیری می‌شد.

همسر آقای هو می‌گوید که به تازگی، صاحبخانه‌اش تحت فشار بوده است تا او را از خانه بیرون کند. هر کسی هم که احتمال داده می‌شد ممکن است فرصتی شغلی در اختیارش قرار دهد، تحت فشار قرار می‌گرفت تا او نتواند کار پیدا کند.

این نوع برخوردها با همسر هو جیا، مشابه برخوردهایی است که با لیو شیا، همسر لیو شیابائو، برنده زندانی جایزه صلح نوبل، انجام می‌شد.

مخالفان تحت فشار

سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که "از ماه فوریه تاکنون، دست‌کم ۱۳۰ نفر از فعالان در چین، بازداشت، ناپدید و زندانی شده‌اند و یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند."

خبرنگار بی‌بی‌سی در پکن می‌گوید که از بیش از بیست سال پیش و بعد از حادثه میدان تیان آن من که مرگ بسیاری از معترضان به دولت چین را به دنبال داشت، مقامات این کشور در شرایط کنونی، با بیشترین ابراز مخالفت از سوی فعالان مدنی روبه‌رو هستند.

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی، دولت چین می‌گوید که این کشور با قانونمداری اداره می‌شود، ولی فعالان حقوق بشر می‌گویند که نیروهای پلیس، به طور فزاینده‌ای، از روش‌هایی استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد خارج از چارچوب قوانین باشد.

چندین وکیل و فعال حقوق بشر گفته‌اند که از ابتدای سال ۲۰۱۱ میلادی (در شش ماه اخیر)، چند ده نفر بازداشت و در بازداشتگاه‌های مخفی نگهداری شده‌اند.

بسیاری از این بازداشت‌شدگان، بعد از آزادی، حاضر به گفت‌وگو در این باره نشده‌اند و ظاهرا تحت فشار بوده‌اند تا سکوت کنند. تعداد دیگری از آنها هم همچنان ناپدید هستند.

مطالب مرتبط