تردید نسبت به وضعیت سلامت چاوز پس از عمل جراحی در کوبا

چاوز، فیدل کاسترو، رائول کاسترو حق نشر عکس Reuters
Image caption غیر از عکس هایی که در آن فیدل و رائول کاسترو در حال عیادت از آقای چاوز در بیمارستان هستند، در روزهای اخیر رییس جمهوری ونزوئلا در ملاء عام دیده نشده است

دو هفته پس از عمل جراحی هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا که اکنون در کوبا به سر می برد، تردیدهایی در ونزوئلا در مورد وضعیت سلامت او به وجود آمده است.

مقامات ونزوئلایی می گویند عمل جراحی به دلیل ورم لگن خاصره آقای چاوز بوده است.

روز جمعه هفته گذشته نیکولاس مادورو، وزیر امور خارجه ونزوئلا گفته بود هوگو چاوز که هنوز در کوبا به سر می برد، در "جدالی بزرگ" برای بازیافتن سلامتی اش است.

اما الیاس خاو، معاون رییس جمهوری ونزوئلا رسانه ها را متهم کرده است که به رواج شایعات در این مورد کمک می کنند.

او دیروز شنبه در مورد هوگو چاوز گفت: "چاوز برای مدت زیادی در کنار ما خواهد بود".

از هوگو چاوز ۵۶ ساله که معمولا فرد پرحرفی است، از روز دهم ماه ژوئن امسال که مورد عمل جراحی قرار گرفت، جز در یک مورد سخنی شنیده نشده است.

آقای چاوز در جریان ملاقات از کوبا بود که در این کشور تحت عمل حراجی قرار گرفت.

هوگو چاوز روز ۱۲ ژوئن از بیمارستانی در کوبا با تلویزیون دولتی ونزوئلا تماس گرفت و گفت که به سرعت در حال بهبود است، و آزمایش های پزشکی هیچ نشانه ای از بیماری "خطرناک" را گزارش نکرده اند.

آقای چاوز از کاربران سایت توییتر هم هست. با وجودیکه پیش از عمل جراحی به طور مرتب پیام هایی از او در سایت توییتر منتشر می شد، اما پس از جراحی به مدت ۱۹ روز در توییتر غیرفعال بود تا اینکه بالاخره در روز جمعه پیام های جدیدی از او منتشر شد.

در این پیام ها به طور مستقیم به وضعیت سلامتی او اشاره ای نشده است. در آخرین پیامی که روز شنبه در توییتر آقای چاوز قرار گرفته است، او گفته که دخترش به همراه نوه هایش برای ملاقات او به بیمارستان رفته اند.

"شادمانی" رسانه ها

گزارشگران می گویند فعال شدن دوباره توییتر آقای چاوز پاسخی در مورد تردیدهای به وجود آمده در مورد وضعیت سلامت او ارائه نمی دهد.

به غیر از عکسی که در اختیار رسانه ها قرار داده شده و در آن آقای چاوز در کنار فیدل و رائول کاسترو در بیمارستان نشان داده می شود، طی روزهای گذشته هوگو چاوز در ملاء عام دیده نشده است.

تا این لحظه دقیقا اعلام نشده که آقای چاوز چه زمانی قرار است به ونزوئلا باز گردد.

احزاب مخالف دولت ونزوئلا می گویند آقای چاوز نمی تواند از خارج از ونزوئلا امور کشور را اداره کند و از مغایرت این موضوع با قانون اساسی ونزوئلا شکایت کرده اند.

گزارشگران می گویند غیبت هوگو چاوز این پرسش را مطرح کرده است که در فقدان شخصی که کاریزما و توانایی او را در متحد کردن هوادارانش داشته باشد، چه کسی می تواند جانشین رییس جمهوری شود.

دیروز شنبه، الیاس خاو، معاون رییس جمهوری ونزوئلا تردیدها در مورد وضعیت سلامت آقای ونزوئلا را نادرست دانست و "شایعات" منتشر شده را با کودتای آوریل ۲۰۰۲ در این کشور مقایسه کرد که هوگو چاوز تنها دو روز پس از کنار گذاشته شدن از قدرت، در میان حمایت هوادارانش و بخشی از نظامیان به قدرت بازگشت.

آقای خاو در این باره گفت: "چاوز هم یک انسان است و پس از بهبود، به مبارزه ادامه خواهد داد".

معاون رییس جمهوری ونزوئلا با انتقاد از اخبار منتشر شده در مورد هوگو چاوز گفت: "رسانه های داخلی و خارجی به خاطر وضعیت پزشکی چاوز شادمانی می کنند و حتی مانند آوریل ۲۰۰۲ از مرگ او خبر داده اند".

او در نهایت به این رسانه ها "یادآوری" کرد که هوگو چاوز پس از دو روز دوباره به قدرت بازگشت.

مطالب مرتبط