پیشروی ارتش در مناطق مرزی سوریه ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار نفر از مناطق مرزی سوریه وارد خاک ترکیه شده‌اند

بر اساس گزارش‌ها، در ادامه پیشروی نیروهای ارتش سوریه در مناطق مرزی این کشور، نظامیان وارد یک روستا در نزدیکی مرز با ترکیه و یک شهر در نزدیکی سرحد لبنان شده‌اند.

گزارش شده است که صدها نفر از شهروندان سوریه که برخی از آنها بر اثر اصابت گلوله زخمی شده‌اند، به داخل خاک لبنان گریخته‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، روز شنبه، ۲۵ ژوئن، بعد از آن که مراسم سوگواری کشته‌شدگان تظاهرات روز جمعه گذشته، به تظاهراتی اعتراضی تبدیل شد، نیروهای امنیتی در جریان جستجوی خانه به خانه برای یافتن معترضان، دست‌کم ۱۰ غیرنظامی را کشته‌اند.

درگیری معترضان و نیروهای امنیتی تا آخرین ساعات روز شنبه ادامه داشت.

مخالفان دولت سوریه به دنبال برگزاری یک کنفرانس در روز دوشنبه هستند تا راه‌های حل و فصل بحران در این کشور را بررسی کنند.

بیش از سه ماه است که تظاهرات علیه دولت بشار اسد در این کشور ادامه دارد و بر اساس اعلام فعالان حقوق بشر، در این مدت بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از معترضان، به دست نیروهای امنیتی و حامیان دولت کشته شده‌اند.

مقامات رسمی سوریه می‌گویند که نظامیان این کشور در حال مقابله با گروه‌های مسلح هستند.

به گفته فعالان در سوریه، یک روستا در حوالی شهر جسرالشغور در نزدیکی مرز ترکیه آخرین منطقه در این محدوده است که تاکنون به اشغال نیروهای نظامی سوریه درآمده است و تانک‌های ارتش وارد آن شده‌اند.

کمتر از یک ماه پیش، دولت سوریه با طرح این موضوع که افراد مسلح ۱۲۰ نفر از نیروهای امنیتی دولتی را در جسرالشغور کشته‌اند، ارتش را "برای آرام کردن اوضاع" به این شهر فرستاد.

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داده است که ارتش، روستاهای مرزی این کشور را بدون هیچ تیراندازی، پاکسازی کرده است.

تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار نفر از این مناطق، وارد خاک ترکیه شده‌اند و با وجود وعده‌هایی که مقامات رسمی سوریه درباره آرام شدن اوضاع و تثبیت شرایط داده‌اند، هیچ نشانه‌ای از آمادگی این افراد برای بازگشت به سوریه دیده نمی‌شود.

فعالان حقوق بشر در سوریه می‌گویند که معترضان در شهر کسوه، در جریان مراسم سوگواری تعدادی از افرادی که روز جمعه در این شهر کشته شدند، دست به تظاهرات زده‌اند که با برخورد نیروهای امنیتی با آنها، دست‌کم دو نفر کشته شده‌اند.

شهر کسوه، در فاصله کمی در جنوب دمشق، پایتخت سوریه، قرار دارد.

در منطقه برزه هم گزارش‌هایی از مرگ افراد در جریان تظاهرات بعد از نماز جمعه گذشته منتشر شده است.

به گفته فعالان در سازمان‌های حقوق بشری، تظاهرات معترضان در چندین منطقه حاشیه‌ای دیگر دمشق و نیز در شهرهای حمس و حماه ادامه داشته است.

در مناطق جنوبی سوریه، در نزدیکی مرز با لبنان، گفته شده است که شهر قصیر مورد حمله نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان طرفدار دولت قرار گرفته است.

ساکنان شهر قصیر بعد از نماز جمعه گذشته، در اعتراض به دولت سوریه، دست به تظاهراتی بزرگ زدند.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان پیشروی ارتش در شهر قصیر، تانک‌های نظامی وارد شهر شده و بسیاری از مردم محلی بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط