هواپیمای حامل عمر البشیر مجبور به بازگشت به ایران شد

عمر البشیر حق نشر عکس afp
Image caption آقاى بشير ۶۷ ساله است و به دنبال كودتايى در سال ۱۹۸۹ قدرت را در دست گرفت

سفر عمر البشیر، رئیس جمهور سودان به چین، پس از آن که هواپیمای حامل او به دلایل مبهمی مجبور به بازگشت از آسمان ترکمنستان شد، به تعویق افتاده است.

مقامات سودانی می گویند به هواپیمای حامل رئیس جمهور این کشور دستور داده شد تا پس از برخاستن از فرودگاه تهران، مسیر خود را تغییر دهد. خلبان مجبور شده تا دوباره در تهران فرود آید.

قرار بود آقای البشیر امروز در پکن با هو جینتائو، رئیس جمهور چین مذاکره کند و گفته شده که این دیدار اندکی به تعویق افتاده است.

آقای البشیر برای شرکت در اجلاس بین المللی مبارزه با تروریسم به ایران سفر کرده بود.

چین از حامیان عمده سودان در مجامع بین المللی بوده است.

تحلیلگران می گویند آقای البشیر می خواهد حمایت چین را در آستانه جدایی جنوب سودان در ماه آینده میلادی به دست آورد.

دادگاه بین المللی جزایی برای عمر البشیر، رئیس جمهور سودان به اتهام جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی، حکم بازداشت صادر کرده است.

آقاى بشير ۶۷ ساله است و به دنبال كودتايى در سال ۱۹۸۹ قدرت را در دست گرفت.

جنگ داخلی دارفور، واقع در غرب سودان، در سال ۲۰۰۳ و با اعتراض اکثریت آفریقایی تبار این منطقه نسبت به آنچه که تبعیض دولت مرکزی به نفع اقلیت عرب تبار ساکن دارفور می دانستند آغاز شد و به گفته سازمان ملل متحد، به کشته شدن بیش از سیصد هزار نفر، که اکثر آنان از آفریقایی تباران بوده اند، نابودی هزاران روستا و آوارگی چند میلیون نفر دیگر منجر شده است.

سازمان های بین المللی گروه های شبه نظامی عرب تبار را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان دارفور می دانند و دولت سودان را به حمایت و تجهیز این گروه ها متهم کرده اند.

از زمان صدور حکم جلب برای عمر البشیر، او به ایران، قطر، اتیوپی، زیمبابوه و چند کشور دیگر سفر کرده است، بی آنکه با خطر بازداشت مواجه شود.

مطالب مرتبط