'هو جیا، فعال حقوق بشر چینی در حصر خانگی است'

حق نشر عکس ZENG JINYAN
Image caption همسر هو جیا اولین تصویر او پس از آزادی از زندان را در سایت توئیتر منتشر کرد. این عکس بعد از ظهر روز یکشنبه، ۲۶ ژوئن در منزل آقای هو گرفته شده است

همسر هو جیا، از فعالان سرشناس حقوق بشر در چین که روز یکشنبه، ۲۶ ژوئن (۵ تیر)، از زندان آزاد شد، می‌گوید که آقای هو در شرایطی قرار دارد که "مشابه حصر خانگی" است.

زنگ جینگیان به بی‌بی‌سی گفته است که الان "تعداد قابل توجهی" از نیروهای پلیس در محوطه اطراف محل زندگی خانواده آقای هو در پکن حضور دارند.

هو جیا که ۳۷ سال دارد، به جرم "تشویق افکار عمومی برای سرنگونی حکومت کمونیستی در چین" برای سه سال و نیم در زندان بوده است و دوره محکومیتش روز یکشنبه، ۲۶ ژوئن (۵ تیر) به پایان رسید.

هو جیا از فعالان در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی، از جمله آزادی‌های مدنی، حفاظت از محیط زیست و دفاع از حقوق مبتلایان به بیماری ایدز بوده است و اتهاماتی که علیه او مطرح شدند، به نوشتن ۵ مقاله انتقادی و مصاحبه‌هایش با رسانه‌ها مربوط بود.

همزمان با آزاد شدن آقای هو، خبرنگاران از حضور پررنگ نیروهای امنیتی در منطقه محل زندگی او خبر دادند.

همسر هو جیا در گفت‌وگوی کوتاهی که به صورت آنلاین با بی‌بی‌سی داشت، گفت که آنها "آزادی محدودی" دارند و آقای هو برای ویزیت یک پزشک و دریافت خدمات پزشکی مجبور شده است درخواست مجوز کند.

گفته شده است که هو جیا به بیماری "سروز کبد" مبتلا است، ولی مسئولان زندان از آزادی پیش از موعدش برای دریافت خدمات پزشکی خودداری کرده‌اند.

همسر آقای هو به بی‌بی‌سی گفت که وقتی می‌خواست برای او وقت بیمارستان بگیرد، مجبور شده است درخواست مجوز کند تا بتوانند از خانه‌شان خارج شوند.

او اضافه کرد: "او به تدریج با افراد ارتباط برقرار می‌کند و هنوز در تمام ابعاد (نه فقط فیزیکی) به کندی پیش می‌رود. او هنوز به شرایط عادت نکرده است و به چند روز زمان نیاز دارد."

هو جیا در گفت‌وگویی تلفنی که با یک شبکه تلویزیونی هنگ‌کنگی داشت، گفت که خانواده‌اش از او خواسته‌اند تا فعالیت‌هایش را از سر نگیرد.

او گفت: "آنها امروز از من خواستند که مثل یک فرد معمولی زندگی کنم و با سیستم درنیافتم، چون این سیستم خیلی خیلی بی‌رحم است و مثلا بدون هیچ تردیدی از قدرت دولتی برای تضییع حقوق شهروندان استفاده می‌کند."

آقای هو اضافه کرد که فقط توانسته است بگوید که مواظب خواهد بود.

فعالان حقوق بشر بارها از این که دولت چین بعد از آزادی آقای هو محدودیت‌های امنیتی سختی برایش در نظر بگیرد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

سوفی ریچاردسون، از اعضای دیدبان حقوق بشر، پیش از این، از دولت چین خواسته بود تا آقای هو را در حصر خانگی قرار ندهد.

او گفته بود که "هو جیا اصلا نباید زندانی می‌شد."

آقای هو برنده جایزه ساخاروف، مهم‌ترین جایزه اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر هم شده است.

به دنبال آزادی او از زندان، رئیس پارلمان اروپا گفت: "خیلی مهم است که آقای هو و دیگر فعالان چینی اجازه داشته باشند بدون موانع و مشکلات بیشتری به زندگی روزانه‌شان برسند."

هو جیا در سال ۲۰۰۷ میلادی هم تحت بازداشت خانگی قرار گرفته بود، چون به همراه همسرش فیلم مستندی درباره تجربه شخصی خود از زندگی تحت نظارت دائمی پلیس ساخته و آن را در سایت‌های اینترنتی منتشر کرده بودند.

در مدتی که آقای هو در زندان به سر می‌برد، همسرش هم به طور مرتب تحت نظر پلیس بود و در بیشتر موارد، از گفت‌وگویش با خبرنگاران جلوگیری می‌شد.

همسر آقای هو می‌گوید که به تازگی، صاحبخانه‌اش تحت فشار بوده است تا او را از خانه بیرون کند. هر کسی هم که احتمال داده می‌شد ممکن است فرصتی شغلی در اختیارش قرار دهد، تحت فشار قرار می‌گرفت تا او نتواند کار پیدا کند.

مطالب مرتبط