نخست وزیر تایلند در مورد بازگشت تاکسین شیناواترا هشدار داد

به روز شده:  16:48 گرينويچ - دوشنبه 27 ژوئن 2011 - 06 تیر 1390

حزب وابسته به آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند، در نظرسنجی ها پس از حزب مخالفان قرار دارد

نخست وزیر تایلند هشدار داده ، بازگشت احتمالی تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق این کشور از تبعید پس از انتخابات عمومی یکشنبه آینده (سوم ژوئن) می تواند این کشور را با بی ثباتی بیشتری روبرو کند.

آبهیسیت واجاجیوا، نخست وزیر تایلند درهمین رابطه به بی بی سی گفته است که دولت آینده نباید منافع یک فرد را بر منافع کشور ترجیح بدهد.

آقای تاکسین که در دبی در تبعید بسر می برد گفته است که او در دوران حکومتش بر تایلند فردی مفید بوده است.

قرار است یکشنبه ( سوم ژوئن) مردم تایلند برای شرکت در انتخابات عمومی به پای صندوق های رای بروند.

براساس گزارش ها یونگلاک شیناواترا، خواهر نخست وزیر پیشین در حال حاضر رهبری حزب مخالف را بر عهده دارد و نظرسنجی ها حاکی از پیشتازی او در انتخابات آتی در مقابل خزب دموکرات به رهبری آقای واجاجیواست.

به گفته خبرنگار بی بی سی از زمان برکناری آقای تاکسین در پنج سال پیش که در پی کودتایی نظامی در کشور اتفاق افتاد، تایلند صحنه نا آرامی های سیاسی بوده است. بسیاری از این اعتراضات میان هواداران و مخالفان آقای تاکسین اتفاق افتاده است.

بیش از یک سال پیش در پی بروز اعتراضات ضد دولتی در کشور بیش از ۹۰ نفر جان خود را از دست دادند.

در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که اگر مخالفان قدرت را در تایلند در اختیار بگیرند، آقای تاکسین به خاطر تمام خطاهای گذشته اش بخشیده شود و بدون مشکل به کشور بازگردد.

آقای وجاجیوا در عین حال گفته است که او به هر تصمیمی که مردم تایلند در جریان انتخابات روز سوم ژوئن بگیرند، احترام خواهد گذاشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.