صدمین روز آغاز عملیات هوایی علیه لیبی و سهم بریتانیا از هزینه عملیات

حق نشر عکس BBC World Service

صد روز از آغاز عملیات هوایی علیه لیبی که نیروی هوایی بریتانیا نیز در آن مشارکت داشته، گذشته است. انتظار می رود که این جنگ ۲۶۰ میلیون پوند خرج روی دست بریتانیا بگذارد (ارقام موجود در طرح بالا به دلار تبدیل شده اند).

اکنون که مجوز ادامه این عملیات برای ۹۰ روز دیگر صادر شده است کسی دقیقا نمی داند که تاثیر بلندمدت شرکت در این عملیات بر نیروهای مسلح بریتانیا چیست، چه رسد به اینکه این عملیات چگونه و چه وقت پایان می گیرد.

دولت بریتانیا جزییات کامل هزینه های عملیات را منتشر نکرده است ولی رقم بالا را به ۱۲۰ میلیون پوند هزینه های اجرای عملیات و ۱۴۰ میلیون پوند تامین مهمات برای شش ماه آینده تقسیم می کند، البته در صورتی که این عملیات به رهبری ناتو تا آن زمان ادامه پیدا کند.

هزینه های عملیات شامل هزینه ۱۲ هواپیمای تورنادو و شش جنگنده تایفون به همراه خدمه آنها در ایتالیاست و همچنین هزینه تجهیزات و پرسنل نظامی و دریایی حاضر در دریای مدیترانه.

تحلیلگران معتقدند که در این عملیات، بریتانیا تاکنون ۱۵ موشک تاماهاک شلیک کرده است. خدمه نیروی هوایی، موشک های دیگری را نیز علیه اهدافی متعلق به دولت لیبی استفاده کرده است از جمله صدها موشک "پیو وی" (Paveway) و بریم تون (Brimstone) .

وزارت دفاع بریتانیا جزییات مربوط به تعداد موشک ها را فاش نمی کند و معتقد است که افشای این اطلاعات به نفع حکومت معمر قذافی تمام می شود.