حکومت لیبی حکم بازداشت قذافی را رد کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دادستان ارشد دادگاه بین المللی کیفری در ماه مه درخواست کرده بود که حکم بازداشت رهبر لیبی و دستیاران ارشد او صادر شود

حکومت لیبی حکم دادگاه بین المللی کیفری برای بازداشت معمر قذافی، پسر و رئیس اطلاعات ارتش وی را رد کرده و آنرا سیاسی خوانده است.

محمد الغمودی، وزیر دادگستری لیبی، روز دوشنبه دادگاه بین المللی کیفری را ابزاری در دست کشورهای غربی برای تحت تعقیب قرار دادن رهبران کشورهای جهان سوم خواند.

این نهاد بین المللی مستقر در شهر لاهه هلند، دوشنبه حکم بازداشت سرهنگ قذافی، سیف الاسلام قذافی، پسرش و عبدالله سنوسی، رئیس اطلاعات ارتش لیبی که باجناق رهبر لیبی است را صادر کرد.

اتهام این افراد ارتکاب جنایت علیه بشریت در درگیری های داخلی لیبی است.

وزیر دادگستری لیبی در واکنش، با رد این اتهام، گفت: "رهبر انقلاب لیبی و پسرش از مقام رسمی در دولت لیبی برخوردار نیستند و در نتیجه آنها به ادعاهای مطرح شده از سوی دادگاه بین المللی کیفری ارتباطی ندارند."

رئیس دادگاه بین المللی کیفری می گوید مدارک قابل قبولی وجود دارد که نشان می دهد آقای قذافی مسئول جنایاتی است که نیروهای امنیتی در پاسخ به افزایش درگیری ها در این کشور انجام داده اند.

لوئیس موره نو – اکامپو دادستان ارشد دادگاه بین المللی کیفری در ماه مه درخواست کرده بود که حکم بازداشت رهبر لیبی و دستیاران ارشد او صادر شود.

آقای موره نو- اکامپو گفته است که این دادگاه مدارکی دراختیار دارد که نشان می دهد سرهنگ قذافی "شخصا فرمان حمله به غیرنظامیان غیرمسلح را داده است. او همچنین عامل اصلی دستگیری و شکنجه مخالفان سیاسی اش است."

در جنگ داخلی لیبی که از حدود چهار ماه پیش در این کشور آغاز شده است هزاران نفر کشته اند.

مقام های لیبی می گویند که صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی شناسند و از صدور چنین احکامی نگران نیستند.

یکی از سخنگویان مخالفان سرهنگ قذافی از صدور حکم بازداشت رهبر لیبی توسط دادگاه بین المللی کیفری استقبال کرده است.

در پی انتشار این خبر مردم ساکن در مناطقی که در کنترل نیروهای مخالف دولت لیبی است با حضور در خیابان ها به شادمانی پرداختند.

آندرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو، هم گفته است که صدور حکم بازداشت رهبر لیبی نشان می دهد که دیگر فرصتی برای سرهنگ قذافی باقی نمانده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن استقبال از صدور حکم بازداشت گفت که این اقدام دادگاه بین المللی کیفری نشان می دهد که " چرا سرهنگ قذافی مشروعیت قانونی اش را از دست داده وچرا باید هر چه سریعتر قدرت را ترک کند."

آقای هیگ از مردم لیبی خواست که از پشتیبانی سرهنگ قذافی دست بردارند و خواستار محاکمه عاملان سرکوب مخالفان شد.

مطالب مرتبط