اروگوئه در مورد نقض حقوق بشر در دوران نظامیان تحقیق می‌کند

طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۵، نزدیک به دویست نفر در اروگوئه ربوده و کشته شدند حق نشر عکس Reuters
Image caption طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۵، نزدیک به دویست نفر در اروگوئه ربوده و کشته شدند

مقام‌های اروگوئه می گویند خوزه موخیکا، رئیس جمهور این کشور موانع بر سر تحقیق در باره اتهامات نقض حقوق بشر در دوران حکومت نظامیان را برطرف کرده است.

تمامی تلاش ها تا کنون برای تحقیق در مورد اتهامات شکنجه و نقض حقوق انسانی در دوران حکومت نظامیان بر این کشور بی نتیجه مانده است.

نظامیان در سال ۱۹۸۵ پس از دوازده سال، قدرت را به غیرنظامیان واگذار کردند و از همان زمان تلاش شد تا پرونده علیه آنها به جریان بیفتد.

اولین دولت غیرنظامی، قانونی را به تصویب رساند که طبق آن پیگیری پرونده های حکومت نظامیان باید توسط قوه مجریه باشد و سایر قوا نمی توانند در این موضوع دخالتی کنند.

یک مقام رسمی دولت اروگوئه امروز گفته است که آقای موخیکا، طی روزهای آینده فرمانی در این خصوص صادر خواهد کرد. او دلیل انجام این کار را "اخلاقی" خوانده است.

با این فرمان، دادگاه ها قادر خواهند بود تا ۸۰ پرونده مربوط به این دوران را بررسی کنند.

طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۵، نزدیک به دویست نفر ربوده و کشته شدند.

قانون تصویب شده در سال ۱۹۸۵، پلیس و نیروهای ارتش را تحت مراقبت قرار می دهد.

دیوان عالی اروگوئه، این قانون را مغایر با قانون اساسی تشخیص داده اما در دو همه پرسی در سال های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۹ رای لازم برای لغو آن به دست نیامد.

آقای موخیکا، پیکارجوی چپگرای سابق، در دوران حکومت نظامیان زندانی و شکنجه شد.

او در دوران حکومت نظامیان از رهبران یک سازمان چریکی بود که چند بار دستگیر شد و سال ها در زندان بود که حبسش اغلب با شکنجه و انفرادی همراه بود.

مطالب مرتبط