"بازداشت خبرنگار بی‌بی‌سی پیام بدی به کشورهای یاریگر تاجیکستان است"

حق نشر عکس o
Image caption گروه بحران می‌گوید، دولت تاجیکستان باید در زودترین فرصت در مورد بازدشات آقای عثمان اف تجدید نظر کند

گروه بین‌المللی بحران هشدار داده است که بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان می‌تواند پیام بدی برای کشورهای یاریگر و کمک کننده به این کشور باشد.

الن دیلیتروز، معاون رئیس این سازمان بین‌المللی که هدف آن جلوگیری از نزاع است، بازداشت خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان را که کمکهای عمده از اروپا و آمریکا دریافت می‌کند، "تکان‌دهنده" خواند.

آقای دیلیتروز گفت: “در چنین موردی دولت باید در زودترین فرصت در این قضیه تجدید نظر کند و به منطقه، خبرنگاران و بخصوص به کشورهای یاریگرش پیام درست بفرستد.”

آقای دیلیتروز همچنین گفت که اورونبای عثمان اف، خبرنگار بازداشت شده بی بی سی در شمال تاجیکستان، طبیعتاً کار خود را انجام می‌داد و بازداشت او می‌تواند، مرحله شکننده‌ای برای آزادی بیان در کشور باشد.

وی گفت: “چنین روندی در کشورهای دیگر منطقه به چشم می‌خورد، اما تاجیکستان - دولتی است که اروپا به خصوص بریتانیا و آمریکا باید با آن دیالوگ مستحکم داشته باشند؛ زیرا نمی‌توان هم از غرب کمک دریافت کرد و هم با آزادی بیان و آزادی مطبوعات چنین رفتار کرد.”

این مقام سازمان بین‌المللی با اشاره ‌به مشکلات فراوان کشور در زمینه قاچاق مواد مخدر افزود: “نومیدکننده این است که کشوری که دارای مشکلات خیلی زیادی است، به دنبال یک خبرنگار می‌رود و آن هم خبرنگار بی‌بی‌سی شبکه حبری حرفه ای است.”

این مقام گروه بحران به ماننده چندین سازمان دیگر بین‌المللی به این نکته که تاجیکستان در زمینه آزادی مطبوعات در مقایسه‌ با کشورهای دیگر منطقه وضعیت بهتری داشته است، تأکید کرد و از دولت این کشور خواست در مورد قضیه خبرنگار بی بی سی تجدید نظر کند.

نگرانی از وضع روانی اورونبای عثمان اف

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حمید اسماعیل اف از حالت روانی اورونبای عثمان اف در بازداشت نگران است

روز سه‌شنبه‌۲۸ ژوئن نخستین دیدار اورونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه ‌بی بی سی در خجند با نمایندگان این شبکه خبری در اداره امنیتی ولایت سغد صورت گرفت.

صبح روز سه‌شنبه‌ حمید اسماعیل اف، رئیس بخش آسیای میانه ‌بی بی سی و اسفندیار آدینه، مسئول دفتر نمایندگی بی‌بی‌سی در تاجیکستان همراه با دو خبرنگار محلی با آقای عثمان اف در حضور وکیل مدافع و یک مأمور امنیتی ملاقات کردند.

حمید اسماعیل اف که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات مختلف تاجیکستان در رابطه به بازداشت آقای عثمان اف در تاجیکستان به سر می‌برد، مبتکر این دیدار بود.

این ملاقات در اداره ریاست امنیت شهر خجند حدودا ۵ دقیقه ادامه ‌داشت و آقای اسماعیل اف پس از این دیدار وضع روحی اورونبای عثمان اف را نگران کننده توصیف کرد.

آقای اسماعیل اف گفت که پس از این ملاقات وی به مقامات ریاست امنیت شهر خجند از وضع روانی اورونبای عثمان اف ابراز نگرانی کرده است.

وی گفت: “من به آنها گفتم که وضع روانی او بد است، خیلی افسرده و ساکت است و تا اندازه‌ای وحشت زده به نظر می‌رسد. حتی به هنگام پاسخ به سؤالهای من، وی به چشم مأمور امنیتی نگاه می‌کرد.”

به گفته آقای اسماعیل اف مقامات امنیتی در پاسخ به این حرفهای وی گفتند که هیچ عمل غیرقانونی نسبت به آقای عثمان اف اعمال نشده است.

نمایندگان بی بی سی گفتند که هدف اصلی دیدارشان با اورونبای عثمان اف دلداری و اطمینان دادن به آقای عثمان اف در این مورد بوده است که بی بی سی همه تلاشها را برای آزادی وی انجام می‌دهد.

آقای اسماعیل اف گفت: “نخستین چیزی که من به اورونبای عثمان اف گفتم این بود که تقریبا تمام جهان و قبل از همه، همکارانش در پشتیبانی از او قامت برداشته‌اند. در باره اظهارات مقامات سازمانهای بین‌المللی و سفارتخانه‌های کشورهای مختلف در پشتیبانی از او خبر دادم و گفتم که مکتوب (نامه رسمی) مقامات بی بی سی را به مقامات تاجیکستان تسلیم کرده ام.”

Image caption شبکه خبری بی بی سی تصمیم گرفته است که خبرنگاران بخشهای مختلف این شبکه هر روز چارشنبه تا زمان آزادی اورونبای عثمان اف در روبروی ساختمان بی بی سی در لندن تجمع و تقاضای آزادی همکارشان را از بازداشت در تاجیکستان کنند

آقای اسماعیل اف افزود: “مدیران من در این مکتوب به مقامات تاجیکستان ابراز داشته اند که ما با مقامات تاجیکستان همیشه رابطه خوبی داشته ایم و نمی‌خواهیم به این رابطه لطمه وارد شود.”

همراه با نمایندگان بی بی سی در دیدار با اورونبای عثمان اف دو خبرنگار محلی نیز بودند. اما به گفته وکیل مدافع آقای عثمان اف، موکلش “با در نظر داشت قضیه اخیر و ملاقات با دو خبرنگار (النورا مصطفی یوه و الهام جمالیان)” نخواسته است با این خبرنگاران صحبت کند.

در اوایل بازداشت آقای عثمتن اف این دو خبرنگار توانستند با اجازه جانب تحقیق در بازداشتگاه با او ملاقت کنند و در پی این دیدار مقالاتی را به نشر رسانند. وکیل مدافع آقای عثمان اف که آن زمان نتوانسته بود با موکلش ملاقات کند اجازه ملاقات خبرنگاران با موکلش را نقض سری بودن تحقیق خواند و شخص آقای عثمان اف محتوای این مقالات رت رد کرد.

حمید اسماعیل اف، رئیس بخش آسیای میانه‌ بی بی سی که اورونبای عثمان اف بیش از ده سال اخیر برای این بخش کار کرده است گفت که طول چند روز اخیر با مقامات سطوح مختلف در تاجیکستان دیدار و گفتگوهایی در این زمینه داشته است.

وی گفت که در طول این مدت با قضیه اورونبای عثمان اف و اتهامات وارده به او از نزدیک آشنا شده و دوباره مطمین است که این خبرنگار در هیچ مورد رفتار غیرقانونی نداشته است.

این در حالیست که یک روز پیش فیض النسا واحداوا، وکیل مدافع آقای عثمان اف اطلاع داد که تحقیقات مقدماتی عضویت موکلش را در حزب تحریر را ثابت نکرده است.

مقامات امنیتی ولایت سغد، اورونبای عثمان اف را که روز ۱۳ ژوئن پس از کار ناپدید شده بود و و سپس خبر بازداشت وی به خانواده‌اش رسید، طبق ماده ۳۰۷ قانون کیفری یا جنایی تاجیکستان به عضویت در حزب تحریر متهم کرده اند.

شبکه خبری بی بی سی، سفارتخانه‌های بریتانیا و آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمانهای گزارشگران بدون مرز و کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران، خانه آزادی و عفو بین‌المللی با پخش بیانیه هایی از دولت تاجیکستان خواسته بودند، اورونبای عثمان اف را بیدرنگ آزاد کند.

این درحالیست که وکیل مدافع آقای عثمان اف می گوید که طبق قانون کیفری تاجیکستان، پس از این که دادگاه حکم بازداشت را صادر می‌کند، وکیل مدافع تا انجام مهلت تحقیقات مقدماتی (دو ماه) حق درخواست حبس خانگی و یا آزادی تحت شرایط موکل خود را ندارد.

مدیران شبکه خبری بی بی سی در لندن تصمیم گرفته اند که خبرنگاران بخشهای مختلف این شبکه هر روز چهارشنبه تا زمان آزادی اورونبای عثمان اف در مقابل ساختمان بی بی سی در لندن همایش اعتراضی برپا کنند.

مطالب مرتبط