اعتصاب عمومی گسترده در یونان آغاز شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه های کارگری یونان در اعتراض به طرح های ریاضت اقتصادی به سوی پارلمان راهپیمایی کردند

هزاران نفر در یونان در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت این کشور دست به اعتصاب عمومی زده اند.

سیستم حمل و نقل عمومی از جمله قطارها، اتوبوس ها، کشتی ها و هواپیماها در این کشور متوقف شده است. کارکنان بیمارستان ها در این کشور هم تنها برای ارائه خدمات ضروری به کار مشغول هستند.

براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است تظاهراتی گسترده در شهرهای مختلف برگزار شود و انتظار می رود دهها هزار نفر در آتن، پایتخت، در تظاهرات شرکت کنند.

بیش از پنج هزار نیروی پلیس برای حفظ امنیت آتن به مرکز این شهر اعزام شده اند.

حمل و نقل شهری در آتن در حال حاضر تنها از طریق سیستم مترو امکان دارد.

اتحادیه های کارگری در این کشور از برنامه ریاضت اقتصادی دولت که به مردم با حداقل درآمد هم مالیات هایی را تحمیل می کند، خشمگین هستند.

برنامه جدید ریاضت اقتصادی دولت در حالی ارائه شده که این کشور در ماههای گذشته با کاهش هزینه ها و افزایش بیکاری به میزان ۱۶ درصد مواجه بوده است.

قرار است ظرف روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ( ۲۹ و ۳۰ ژوئن) پارلمان این کشور به برنامه ریاضت اقتصادی جدید دولت و همچنین اجرای این قوانین به طور جداگانه رای بدهد.

این اقدامات در حالی صورت می گیرد که پارلمان یونان به دولت جدید این کشور رای اعتماد داده است.

روز گذشته ( دوشنبه ۲۷ ژوئن) جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان گفت که برنامه ریاضت اقتصادی ۲۸ میلیارد یورویی او می تواند به اقتصاد این کشور جان تازه ای بدهد.

در صورتی که دولت بتواند تائید پارلمان را برای اجرای برنامه ریاضت اقتصادی جدید در این کشور به دست آورد، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول وام هایی به ارزش ۱۲ میلیارد یورو در اختیار این کشور قرار می دهند .

روز گذشته نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم گفت که این کشور آماده است تا وام هایی با بازپرداخت زمانی ۳۰ ساله در اختیار یونان قرار بدهد.

آقای سارکوزی همچنین از سایر کشورهای اروپایی که بانک های آنها به یونان وام داده اند، درخواست کرد تا شیوه ای مشابه فرانسه را در بازپرداخت این وام ها اتخاذ کنند.

مطالب مرتبط