'بیمارستان‌های شهر بنغازی با بحران روبرو هستند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیمارستان ها در شهر بنغازی با کمبود دارو و تجهیزات پزشکی روبرو هستند

وزیر بهداشت مخالفان معمر قذافی، رهبر لیبی، می گوید وضعیت پزشکی در شرق لیبی با بحران روبروست و بیمارستان‌های بنغازی که در کنترل نیروهای مخالف قرار دارند با کمبود تجهیزات و امکانات پزشکی روبرو هستند.

گفته شده ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی از جمله دستکش های جراحی تمام شده است.

دکتر نقی برکات به بی بی سی گفته است که بیشتر کمک های اضطراری که از کشورهای دیگر به مخالفان در لیبی اهدا شده مستقیما به خط مقدم جنگ فرستاده می شود و چنانچه در چنین شرایطی حمله ای جدید انجام شود، بیمارستان ها با بحران جدی روبرو خواهند شد.

در بخش بیماران مبتلا به سرطان بیمارستان کودکان شهر بنغازی، بسیاری از بیماران با کمبود دارو روبرو هستند.

در همین رابطه دکتر امینه بایو می گوید :"من و همکارانم در تلاشیم تا داروها را به طور مناسب بین بیماران تقسیم کنیم."

او همچنین تاکید می کند که در حال حاضر در این بخش بیش از ۲۰۰ کودک برای درمان بستری هستند. "ما از والدین این کودکان می خواهیم که برای خرید دارو به مصر سفر کنند و دارویی را که آنها با خود می آورند بین بیماران تقسیم می کنیم."

دکتر برکات، پزشک لیبایی که پس از بازگشت از لندن پست وزیر بهداشت دولت انتقالی را در لیبی به دست گرفته می گوید شرایط درمانی، پزشکی فعلا بحرانی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات بیمارستانی در بنغازی می گویند از فوریه سال جاری تاکنون ۲۰ بیمار به دلیل کمبود دارو و تجهیزات پزشکی جان خود را از دست دادند

فهرست داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز فوری شامل دستکش های جراحی، باند و داروهای مورد نیاز برای بیماران قلبی و بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه می شود.

دکتر عزالدین بنومران، رئیس بیمارستان عمومی هاواری، می گوید بیش از ۲۰ بیمار از فوریه سال جاری به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی و دارو جان خود را از دست دادند.

به دلیل کمبود موادی که برای بیهوشی بیماران نیاز است ، این بیمارستان مجبور شده تا ۹ بخش از ۱۲ بخش خود را ببندد.

عمل های جراحی تنها در موارد اضطراری و بیشتر بر روی بیمارانی که هدف گلوله قرار گرفته اند، انجام می شود.

دکتر برکات، وزیر بهداشت دولت انتقالی لیبی، می گوید امکانات زیادی برای زنانی که نیازمند سزارین هستند و یا مجروحان ناشی از حوادث رانندگی و یا هر حادثه دیگری به جز مجروح شدن در صحنه جنگ وجود ندارد.

آقای برکات همچنین می افزاید میزان کمک های دولت های خارجی و سازمان های غیر دولتی نمی تواند تمامی نیازهای بیمارستان ها را در شهر بزرگی همانند بنغازی برآورده کند.

یک هفته پیش رهبران مخالفان سرهنگ قذافی از کشورهای جهان خواستند تا برای رفع بحران فعلی در وضعیت پزشکی این کشور به آنها کمک مالی کنند.

مطالب مرتبط