هشدار نسبت به خشکسالی شدید در شاخ آفریقا

حق نشر عکس l
Image caption زن سومالیائی و پسر یکساله اش در اردوگاه عظیم آوارگان دداب

مقام های سازمان ملل متحد هشدار داده اند که بعضی از نواحی منطقه موسوم به شاخ آفریقا، به شدیدترین خشکسالی در ۶۰ سال

گذشته دچار شده، و پیامدهای این خشکسالی شامل بیش از ده میلیون نفر می شود.

اداره هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد گفته است که بحران آذوقه ناشی از این خشکسالی که شامل کشورهای سومالی، اتیوپی، جیبوتی، کنیا و اوگاندا می شود، در جهان بی سابقه است.

سازمان خیریه بریتانیایی 'بچه ها را نجات دهید' می گوید که خشکسالی و جنگ در سومالی موجب شده است که صدها نفر از ساکنان این کشور به کنیا فرار کنند. به گفته این سازمان، روزانه در حدود هزار و سیصد نفر وارد اردوگاه 'دداب' در کنیا می شوند.

سازمان 'بچه ها را نجات دهید' می گوید که آمار تازه‌واردها در طی یک سال گذشته دو برابر شده است.

امدادگرانی که در این اردوگاه کار می کنند می گویندکه کودکان این اردوگاه با سوء‌تغذیه، کم شدن آب بدن و خستگی مفرط روبرو هستند.

جنگ بین گروه اسلام گرای الشباب و دولت انتقالی سومالی، که از حمایت پاسداران صلح اتحادیه آفریقا برخوردار است، بحران غذایی در سومالی را تشدید می کند.

برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد، تخمین می زند که در حدود ۲ و نیم میلیون نفر از مردم سومالی در حال حاضر با خشکسالی و کمبود آذوقه روبرو هستند و ۵۸ درصد از آنها ساکن جنوب کشورند.

جنگ در سومالی موجب شده است که بسیاری از سومالیایی ها برای فرار از این وضعیت راهی مرزهای کنیا شوند، اما خشکسالی شدیدی که شامل بخش هایی از کنیا هم می شود، همراه با قیمت های بسیار بالای مواد خوراکی، رسیدگی به وضعیت آنها را مشکل تر ساخته است.

حق نشر عکس BBC World Service

بزرگترین اردوگاه آوارگان در جهان

سونیا زامباکیدس، مدیر دفتر 'بچه ها را نجات دهید' در سومالی، به بی بی سی گفت: "مادری وارد دفتر ما شد و گفت که بچه های خود را در دهکده‌ای پست سر گذاشته و راهی دداب شده است چون طاقت آنرا نداشته که شاهد مرگ آنها باشد"

"او ۶ کودک خود را در خانه ای گذاشت و به طرف اردوگاه ما به راه افتاد. ۲ تا از بچه های او قبل از آنکه ما بتوانیم به آنها برسیم، مردند، اما ما توانستیم چهارتای دیگر را نجات دهیم."

اردوگاه دداب، که شامل سه بخش مسکونی است، به عنوان بزرگترین اردوگاه آوارگان در جهان شناخته می شود.

اردوگاه آوارگان دداب در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار نفر را در خود اسکان داده است، در حالیکه این اردوگاه برای پذیرش ۹۰ هزار نفر ساخته شده است؛ به همین دلیل هم این اردوگاه با ازدحام جمعیت شدیدی روبروست.

مطالب مرتبط