خشم مصری‌ها از توییت تصاویر میکی موس با پوشش اسلامی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نجیب ساویریس متهم شده است که با انتشار کاریکاتورهای میکی موس به دین اسلام توهین کرده است

یکی از ثروتمندترین مردان مصر که کاریکاتورهایی از میکی موس و مینی موس را با لباس های محافطه کارانه اسلامی از طریق توییتر در اینترنت منتشر کرده بود، متهم شده است که با این کار اسلام را به استهزاء گرفته است.

نجیب ساویریس، غول جهان مخابرات و از مسیحیان قبطی مصر، از اینکه این تصاویر را که قبلا در شبکه اینترنت منتشر شده بوده، دوباره با استفاده از توییتر در اینترنت پخش کرده است، پوزش خواسته است.

او گفته است که قصدش از این کار توهین نبوده است.

اما چند نفر از وکلای مسلمان دادگستری علیه او به دادگاه شکایت کرده اند و عده ای هم خواهان تحریم محصولات و خدماتی شده اند که شرکت او ارائه می دهد.

این اعتراض‌ها زمانی مطرح شده است که روابط بین مسیحیان و مسلمانان مصر تنش آلود شده است.

در عین حال نگرانی های روزافزونی هم از بابت افزایش میزان نفوذ سلفی ها، از گروه های متعصب اسلام گرا، در مصر به وجود آمده است. سلفی ها معتقد به قوانین شریعتی هستند که توسط پیامبر اسلام و اصحاب او در قرون اولیه به اجرا گذاشته می شد.

در تصاویری که توییت شده بودند، میکی موس با ردای سنتی اسلامی و ریش کامل دیده می شود و مینی موس هم نقاب اسلامی به صورت دارد و فقط گوش های بزرگش دیده می شود. او را از روی روبان صورتی که معمولا به موهای خود می زند، می شود تشخیص داد.

این کاریکاتورها قبلا هم بطور گسترده از طریق اینترنت در دسترس مردم قرار گرفته بود، اما وقتی آقای ساویرس دوباره آنها را با استفاده از توییتر منتشر ساخت، بلافاصله موجی از اعتراض های خشم آلود را برانگیخت.

مطالب مرتبط