درگیری پلیس با جوانان معترض در یونان

اعتصاب در یونان حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرکنندگان در مرکز شهر آتن با ماموران پلیس درگیر شدند

ماموران پلیس در درگیری با گروه‌هایی از جوانان یونانی که در اعتراض به برنامه های اقتصادی دولت در مرکز شهر آتن دست به تظاهرات زده اند، از گاز اشک آور استفاده کردند. قرار است که روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان به برنامه ریاضت اقتصادی دولت رای بدهند.

هزاران نفر در یونان در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت این کشور به یک اعتصاب عمومی ۴۸ ساعته دست زده اند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی که در محل درگیری ها حضور داشت می گوید که ماموران پلیس خود را از میدان آتن کنار کشیدند و گروهی از معترضان برای مدتی کنترل این محوطه را به دست گرفتند و یکی از خودروهای حامل تجهیزات تلفنی را به آتش کشیدند.

بیشتر تظاهراتی که در شهرهای دیگر برگزار شده، صلح آمیز بوده است.

سیستم حمل و نقل عمومی از جمله قطارها، اتوبوس ها، کشتی ها و هواپیماها در این کشور به دلیل اعتصاب کارکنان، متوقف شده است. کارکنان بیمارستان ها در این کشور هم تنها برای ارائه خدمات ضروری به کار مشغول هستند.

بیش از پنج هزار نیروی پلیس برای حفظ امنیت آتن به مرکز این شهر اعزام شده اند.

حمل و نقل شهری در آتن در حال حاضر تنها از طریق سیستم مترو امکان دارد.

اتحادیه های کارگری در این کشور از برنامه ریاضت اقتصادی دولت که به مردم با حداقل درآمد هم مالیات هایی را تحمیل می کند، خشمگین هستند.

برنامه جدید ریاضت اقتصادی دولت در حالی ارائه شده که این کشور در ماههای گذشته با کاهش هزینه ها و افزایش بیکاری به میزان ۱۶ درصد مواجه بوده است.

قرار است ظرف روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ( ۲۹ و ۳۰ ژوئن) پارلمان این کشور به برنامه ریاضت اقتصادی جدید دولت و همچنین اجرای این قوانین به طور جداگانه رای بدهد.

این اقدامات در حالی صورت می گیرد که پارلمان یونان به دولت جدید این کشور رای اعتماد داده است.

روز گذشته ( دوشنبه ۲۷ ژوئن) جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان گفت که برنامه ریاضت اقتصادی ۲۸ میلیارد یورویی او می تواند به اقتصاد این کشور جان تازه ای بدهد.

در صورتی که دولت بتواند تائید پارلمان را برای اجرای برنامه ریاضت اقتصادی جدید در این کشور به دست آورد، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول وام هایی به ارزش ۱۲ میلیارد یورو در اختیار این کشور قرار می دهند .

روز گذشته نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم گفت که این کشور آماده است تا وام هایی با بازپرداخت زمانی ۳۰ ساله در اختیار یونان قرار بدهد.

آقای سارکوزی همچنین از سایر کشورهای اروپایی که بانک های آنها به یونان وام داده اند، درخواست کرد تا شیوه ای مشابه فرانسه را در بازپرداخت این وام ها اتخاذ کنند.

مطالب مرتبط