دولت برمه خواستار خاتمه فعالیت‌های سیاسی آنگ سن سوچی شد

آنگ سن سو چی حق نشر عکس Reuters
Image caption آنگ سن سو چی در نوامبر سال گذشته از بازداشت خانگی آزاد شد

در برمه مقامات این کشور به آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان دولت نظامی و برنده جایزه صلح نوبل، هشدار داده اند تا تمامی فعالیت های سیاسی اش را متوقف کند.

دولت نظامی برمه گفته است که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی، که رهبری آن با خانم سوچی است، با نقض قوانین، به بازگشایی دفاتر و همچنین صدور بیانیه اقدام کرده است.

این حزب سال گذشته به دلیل آن که از شرکت در انتخابات عمومی خودداری کرد، رسما منحل شد.

خبرنگار بی بی سی در جنوب شرقی آسیا می گوید به نظرمی رسد که دولت برمه در تلاش است تا محدودیت های جدیدی در مورد فعالیت های خانم سوچی اعمال کند.

خانم سوچی در نوامبر سال گذشته در پی برگزاری اولین انتخابات عمومی، از بازداشت خانگی آزاد شد.

روزنامه نیولایت، روزنامه دولتی برمه نوشته است این حزب اگر خواستار شرکت در مسائل اجتماعی است باید به عنوان یک سازمان اجتماعی به ثبت برسد.

این روزنامه همچنین تاکید کرده که حزب وابسته به خانم سوچی باید ازنقض قوانین دست بردارد واز انجام اقداماتی که به صلح و ثبات جامعه خدشه وارد می کند، خودداری کند.

این روزنامه همچنین از خانم سوچی خواسته که از سفر به مناطق مختلف کشور خودداری کند، به این دلیل که ممکن است دیدارهای او منجر به بروز آشوب و ناآرامی شود.

رهبر مخالفان دولت نظامی برمه در سال ۲۰۰۳ در جریان یک سفر سیاسی به نواحی مختلف کشور، مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت.

در جریان همین سفر بود که او مورد حمله سازماندهی شده نیروهای دولتی قرار گرفت. در جریان این حمله چندین نفر ازحامیان او کشته شدند هرچند که خانم سوچی توانست از این حمله جان سالم به در برد.

رهبر طرفدار دموکراسی برمه، در سال ۱۹۹۰ در انتخابات عمومی این کشور پیروز شد ولی رهبران نظامی برمه این انتخابات را باطل اعلام کردند.

مطالب مرتبط