اعتراضات گسترده برای دومین روز متوالی در یونان

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان مخالف طرح های ریاضت اقتصادی جدید دولت هستند

معترضان یونانی برای دومین روز متوالی با پلیس این کشور درگیر شدند. این در حالی است که پارلمان در حال بررسی برنامه ریاضت اقتصادی جدید دولت است.

معترضان گفته اند قصد دارند برای جلوگیری از تصویب طرح اقتصادی جدید دولت توسط نمایندگان، ساختمان پارلمان را محاصره کنند.

پلیس با توسل به گازاشک آور در صدد متفرق کردن معترضانی است که در اطراف ساختمان پارلمان تجمع کرده اند و گزارش ها حاکی از دستگیری دست کم ۱۴ نفر است.

بحث و مذاکره درباره برنامه جدید اقتصادی دولت هم اکنون در پارلمان در جریان است و انتظار می رود که رای گیری نهایی در این باره در ساعات بعدازظهر به وقت محلی انجام شود.

دولت یونان برای انجام پیش شرط های تعیین شده از سوی صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا برای ارائه وام های جدید به این کشور، قصدد دارد چهل میلیارد دلار از طریق افزایش مالیات ها و کاهش هزینه ها صرفه جویی کند .

اما منتقدان می گویند این اقدامات دولت تنها منجر به عمیق ترشدن بحران اقتصادی در کشور می شود.

هزاران نفر در یونان هم در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت از روز گذشته به یک اعتصاب عمومی ۴۸ ساعته دست زده اند.

اتحادیه های کارگری در این کشور از برنامه ریاضت اقتصادی دولت که به مردم با حداقل درآمد هم مالیات هایی را تحمیل می کند، خشمگین هستند.

برنامه جدید ریاضت اقتصادی دولت در حالی ارائه شده که این کشور در ماههای گذشته هزینه های عمومی را کاهش داده و کشور با افزایش نرخ بیکاری به ۱۶ درصد مواجه بوده است.

جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان هم روز ( دوشنبه ۲۷ ژوئن) گفت که برنامه ریاضت اقتصادی ۲۸ میلیارد یورویی او می تواند به اقتصاد این کشور جان تازه ای بدهد.

در صورتی که دولت بتواند برنامه ریاضت اقتصادی جدید این کشور را به تصویب پارلمان برساند، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، وام هایی به ارزش ۱۲ میلیارد یورو در اختیار این کشور قرار می دهند .

مطالب مرتبط